Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 25-10-06, 10:19
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Κατ'αρχήν καλορίζικο.

Κι εγώ συμφωνώ ότι το έπιπλο είναι κοντό. Αλλά βέβαια αυτό είναι και θέμα γούστου.
Να σιγουρευτείς οπωσδήποτε ότι αντέχει το βάρος το νέου ενυδρείου. Και αυτό ΔΕΝ είναι θέμα γούστου !

Θα σε βοηθούσε να σου ... αριθμίσω τα βήματα ώστε να πελαγώσεις λιγότερο την ώρα της μεταφοράς???
Λοιπόν...
1. Αποσυνδέεις το φίλτρο και το βάζεις σε έναν κουβά (όπως είπε και ο klaz) με νερό από το ενυδρείο σου
2. Βγάζεις τα ψαράκια σε άλλον κουβά, πάλι με νερό του ενυδρείου σου. Και αν μπορείς να έχεις τον κουβά κοντά σε καλοριφέρ για να μην παγώσει το νερό πολύ, ακόμα καλύτερα.
Καλό είναι να μην είναι στριμωγμένα πολλά ψαράκια σε έναν κουβά, για να μην στρεσάρονται.
(Κατά τη γνώμη μου, γέμισε αν μπορείς και άλλον ένα κουβά μόνο με νερό από το ενυδρείο σου, όστε να μπει στο καινούρια και μία ποσότητα από ήδη στρωμένο νερό).
3. Αδειάζεις το ενυδρείο από νερό, χαλίκι, θερμοστάτες και ότι άλλο μπλιμπλίκι έχεις μέσα.
4. Αντικαθιστάς το παλιό ενυδρείο με το καινούριο, στο έπιπλο
5. Συνδέεις το φίλτρο σου (χωρίς να το βάλεις ακόμα στην πρίζα)
6. Βάζεις το χαλίκι στο καινούριο
7. Βάζεις νερό από τη βρύση (με αντιχλώριο) και το νερό του τρίτου κουβά και υπολόγισε ότι θα μπεί και το νερό που έχει ο κουβάς με τα ψαράκια.
Αν γίνεται το νερό που θα μπεί να μην είναι παγωμένο, αλλά σε θερμοκρασία κοντά σε αυτήν που πρέπει να έχει το ενυδρείο, ακόμα καλύτερα
8. Βάζεις τον θερμοστάτη στο ενυδρείο και τον βάζεις και στην πρίζα
9. Βαζεις το φίλτρο στην πρίζα και σιγουρεύεσαι ότι δουλεύει κανονικά
10. Βάζεις τα ψαράκια μέσα, με καλή προσαρμογή (όπως ακριβώς τα βάζεις δηλαδή όταν τα πρωτοπάρεις από μαγαζί), πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να έχεις ήδη προμηθευτεί μερικά σακουλάκια.
11. Βάζεις το νερό από τον κουβά που είχε τα ψαράκια στο ενυδρείο.
12. Φτιάχνεις ένα καφεδάκι και κάθεσαι βολικά-βολικά σε μια καρέκλα απέναντι από το ενυδρείο και το χαζεεεεεεεύεις !!

Επειδή κατά την άποψη πολλών στον κύκλο μου, συγκαταλέγομαι στην κατηγορία ανθρώπων που τους ονομάζουμε "ψείρας" , αν κάποιος θεωρεί ότι παραείμαι υπερβολική σε κάτι, ή αν έχω ξεχάει κάτι, ας επέμβει.
Το θέμα μου είναι να τον διευκολύνω τον άνθρωπο. Οχι να τον πήξω χειρώτερα !!!
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01951 seconds with 11 queries