Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 28-11-16, 18:37
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι που με αποκαλείς φίλε μου και με προτρέπεις να σε λέω Κώστα. Και εγώ εγώ νιώθω έτσι, πολύ καλύτερα.
Εδω μιλάμε ότι γεννιέται ένας έρωτας μεγάλος

Λοιπόν, το ότι έχεις μηδενικά νιτρικά στο ενυδρείο σου μπορεί να προκαλεί εντύπωση με τόσα ψάρια αλλά προσωπικά δεν με ξαφνιάζει και τόσο γιατί έχω τρέξει πάμπολα φυτεμένα με ουκ ολίγες φορές ιδιόμορφα φυτά χωρίς να έχω νιτρικά ή έχοντας ελάχιστα ανιχνεύσιμα. Αυτό είναι ένα φυτεμένο μου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88718 κι όπως βλέπεις, τούμπανο ήταν. Και το 5 που γράφω ως NO3 είναι για την τιμή των όπλων! Στην ουσία ανάθεμα αν βρήκα 5 τρεις φορές το χρόνο. Ολες τις άλλες έπαιρνα στην μέτρηση ένα κίτρινο σαν καναρίνι
Απλά, το ενυδρείο είχε βρει ισορροπίες (πολύ γρήγορα μάλιστα) και ότι NO3 έβγαινε, καταναλωνόταν καθημερινά.

Βασικά νιτρικά δεν έχω ρίξει ποτέ σε κανένα ενυδρείο μου, ούτε φωσφορικά.

Δεν θέλω να πω με αυτό ότι μην ρίχνεις νιτρικά, λέω να μην είμαστε δογματικοί με το τι τιμές δίνει κάθε ενυδρείο. Η ανάπτυξη των φυτών είναι το κριτήριο. Αν αναπτύσονται καλά, όλα καλά. Αν υπάρχουν άλγες αλλά τα φυτά εξακολουθούν να αναπτύσονται, τότε αλλού πρέπει να ψάξεις. Διοξείδιο, καλή κυκλοφορία, φως, κατά την άποψή μου.

Το CO2 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να το αφήνεις 24/7. Ετσι το έχω χρόνια. Λειτουργώντας το 24/7 θα έχεις λιγότερες φυσαλίδες ανά sec οπότε δεν φοβάσαι τυχόν μπούκωμα. Απλά, πρέπει να ελέγχεις τον μετρητή, ιδιαίτερα στην αρχή και στο τέλος της μπουκάλας...

Η συσκότιση στην τριχοειδή δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο, θα μειώσει τον ρυθμό της αλλά και πάλι θα σου ξαναβγεί αν δεν βρεις τι την προκάλεσε.

Τωρα, μετρήσιμα νιτρώδη που λες ότι βρήκες σε βρύση και νερό εμφιαλωμένο, δεν ξέρω. Είναι κουλό! Κάτι δεν πάει καλά με το τέστ;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01562 seconds with 11 queries