Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-03-18, 14:54
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Smile Επιτέλους ξεκινησαμε!!!

Πληροφορίες

Διαστάσεις:60*30*45
Όγκος: 80lt μεικτά (καθαρά 60 το πολύ)
Κατηγορία: κοινωνικό φυτεμένο (ελπίζω να γίνει..)
Φυτά:Taxiphyllum Sp. 'spiky', Anubias barteri nana, Egeria Densa, Heteranthera Zosterifolia, Hydrophila Difformis, Limnophila Sessiliflora, Vallisneria Sp. ‘Asiatica’.
Ψάρια / Άλλα είδη: όχι ακόμη
Διακοσμητικά υλικά: όχι ακόμη
χαλίκι : Βασάλτης aquael black 2-4 mm 10kg
υπόστρωμα : -
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: Aquael 11W
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες
Φιλτράρισμα: Eheim 240 biopower
Θερμοστάτης: Aquael 100w
Λίπανση: όχι ακόμη
Παροχή CO2: -

Παράμετροι: Υπάρχουν υγρά τεστ PH, NH3, NO2, N03 της API. Πρώτη μέτρηση θα γίνει την Τρίτη.

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία: 30
Άλλες πληροφορίες:

Μετά από αρκετό καιρό την Παρασκευή έβαλα εμπρός επιτέλους!! Επειδή όμως οι απορίες όσο πάνε και πληθαίνουν και επειδή θέλω να φτιάξω ένα όμορφο και ασφαλές βιότοπο για τα φυτά και τα ψάρια που θα μπουν αργότερα (μάλλον γκουράμι-γαρίδες και 1-2 σαλιγκάρια) παρακαλώ καθοδηγήστε με, τώρα που είναι η αρχή και διορθώνονται ευκολότερα τα πράγματα. Ξεκινάμε λοιπόν...

1. Στην τοποθέτηση του βιολογικού υλικού στο φίλτρο το έπλυνα 2 φορές με κρύο νερό βρύσης για να φύγουν οι σκόνες. Αργότερα είδα στο φυλλάδιο ότι έπρεπε να πλυθεί με νερό στους 26 βαθμούς. Δεν νομίζω να έχουμε θέμα;

2. Τα περισσότερα φυτά τα φύτεψα διαχωρίζοντας τα σε περισσότερα τμήματα. Υπάρχει πρόβλημα; Ταμπλέτες βυθού δεν έβαλα ακόμη γιατί κάπου διάβασα ότι στην αρχή δεν κάνουν καλό μέχρι να προσαρμοστούν τα φυτά. Οκ ή να το βάλω από τώρα; Έχω πάρει ταμπλέτες συμβατικές όχι ενυδριακές από πράκτικερ (τις συνιστούν πολλοί συνχομπίστες) είμαστε εντάξει και σε αυτό;

3. Υγρό λίπασμα πήρα το seachem fluorite αλλά δεν έχω ρίξει ακόμη. Βάζουμε αργότερα ανάλογα με την πρόοδο των φυτών σωστά;

4. Η θερμοκρασία στους 30 είναι οκ ή θέλει κατέβασμα; Κάπου διάβασα πάλι ότι στο στρώσιμο βοηθάει να είναι μεταξύ 30-32 ισχύει;

5. Έχω αγοράσει ένα ξύλο mopani για να δεθούν πάνω του η ανούμπια και το ταχύφυλλο. Πρέπει απαραίτητα να βράσει ή μπορεί να πλυθεί αρκετές φορές με ζεστό νερό στο μπάνιο;

6. Το φώς των 11W ξέρω ότι είναι πολύ λίγο. Χρειάζεται άμεσα ενίσχυση ή βλέποντας και κάνοντας; Αν ενισχυθεί τι θα προτείνατε; Σκέφτηκα λεντοταινίες αλλά το πλαστικό καπάκι είναι λεπτό σαν χαρτί και αμφιβάλλω αν θα αντέξει την θερμότητα που εκπέμπουν. Οι 7 ώρες λειτουργίας για τώρα είναι εντάξει;

7. Επειδή τα φυτά τοποθετήθηκαν σχετικά πρόχειρα (εξ' ου και το σφουγγάρι με τον πλαστικό σωλήνα που είναι δεμένη η ανούμπια και το ταχύφυλλο) τι αλλαγές προτείνεται να γίνουν αισθητικά και λειτουργικά ώστε να υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα; Θα μπει άμεσα 1 ξύλο μοπάνι και σε καμιά 15αρια μέρες ένα ακόμη ξύλο ή ρίζα.

8. Το ταχύφυλλο με την κλωστή δεν στηρίζεται καλά. Μήπως θέλει κόλλημα με ενυδρειακή κόλλα;

9. Ορισμένα φύλλα στην ντοματιά την πρώτη μέρα φαινόντουσαν σαν άσπρα. Ήταν από την αντανάκλαση του φωτός ή παίζει να είναι άλγη από τώρα;

10. Ποια μέθοδος στρωσίματος (πλην μπόλι που δεν μπορώ να βρώ) είναι η ευκολότερη και ασφαλέστερη για το ενυδρείο, με βακτήρια ή περιμένοντας τον κύκλο του αζώτου βάζοντας τροφή σε διχτάκι; Αν είναι η δεύτερη η τροφή πώς μπαίνει, πόση ποσότητα και κάθε πόσο αλλάζεται;

11. Αλλαγές νερού κάθε πότε; 1 φορά τη βδομάδα 30lt είναι οκ; Βάζουμε κανονικά αντιχλώριο στις αλλαγές και ας μην έχουμε ψάρια σωστά;

ΥΓ. Η πρώτη γκάφα ήδη έγινε.. Παρασκευή το στήνω και βάζω το χρονοδιακόπτη 17:00 με 00:00. Έπρεπε να φύγω το Σάββατο οπότε πάει η γυναίκα και το βρίσκει αναμμένο την επόμενη το μεσημέρι, που σημαίνει ότι ήταν αναμμένο για καμιά 20αρια ώρες!!!! Ελπίζω να μην έγινε μεγάλη ζημιά και να μην αρχίσουμε τις άλγες από τώρα..

Αυτά τα "ολίγα" προς το παρόν.. Ακολουθούν φωτο του αρχικού στησίματος..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φωτο 1.jpg
Εμφανίσεις:  419
Μέγεθος:  80,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φωτο_2.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  64,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φωτο 3.jpg
Εμφανίσεις:  348
Μέγεθος:  54,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φωτο 4.jpg
Εμφανίσεις:  329
Μέγεθος:  26,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02200 seconds with 12 queries