Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 11-11-05, 20:03
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Για τη θρμοκρασία έχει δίκιο ο Γιάννης. Κάπου στους 30 βαθμούς καλό είναι να κρατάμε μόνιμα τους δίσκους. Εγώ τους έχω σους 29.5.
Ειδικά ο Stendker προτείνει αποκλειστικά και μόνο άνοδο θερμοκρασίας σαν μέθοδο θεραπείας για τις ασθένειες (ειδικά βέβαια για τα εσωτερικά παράσιτα) και προτείνει σταδιακή άνοδο μέχρι και τους 34-35 βαθμούς .
Για το discus plug έχω διαβάσει κάπου σε ένα παλιό τεύχος του TFH σαν προτεινόμενη μέθοδο θεραπείας τη σταδιακή μείωση του ph μέχρι και το 4. Βέβαια για να το κάνεις αυτό θέλεις ενυδρείο καραντινας, όπωςδήποτε phcontroller και πρέπει όπωςδήποτε να λάβεις υπόψη σου τη σχέση του ph με τη KH και το co2. Στο αρθρο έλεγε ότι οι δίσκοι θεραπεύτηκαν 100%. Λειτουργεί κάπως σαν την μείωση της αλατότητας στο θαλασσινό για τη καταπολέμηση των παθογόνων οι οποίοι δε μπορούν να αντέξουν την αλλαγή της οσμωτικής πίεσης, ενώ τα ψάρια μέχρι ενός σημείου μπορούν.
Τώρα για όλα τα υπόλοιπα τι να πω. Την έπαθα και εγώ παλιά ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Από Ασία ο Αμαζόνιος φέρνει πολύ ωραίους δίσκους αλλά πολύ συχνά προβληματικούς, οπότε χρειάζεται απαραίτητα καραντίνα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και μόνο όταν είμαστε απόλυτα σίγουροι τους βάζουμε στο κυρίως ενυδρείο.
Ίσως ο λόγος που το παθαίνουν αυτό είναι όχι διότι ήταν άρρωστα τα ψάρια, γιατί για να πούμε και του στραβού το δίκιο, αν ήταν άρρωστα πριν τα στείλει ο εκτορφέας από την Ασία, σίγουρα κάποια από αυτά θα είχαν παρουσιάσει συμπτώματα πριν τα αγοράσετε, αλλά διότι πολλοί ασιάτες εκτροφείς κάνουν τις αναπαραγωγές δίσκων σε πολύ διαφορετικές συνθήκες απ' ότι οι γερμανοί συνάδελφοι τους. Έχω βρει στο ιντερνετ πληροφορίες και φωτογραφίες από εκτορφεία δίσκων στην Ασία στα οποία έχουν τους δίσκους σε μεγάλες λακκούβες σαν λίμνες μέσα στο χώμα και χρησιμοποιούν νερό από τοπικά ποτάμια, οπότε καταλαβαίνεται το σοκ για ένα δίσκο που μεγάλωσε σε τέτοιες συνθήκες, όταν μπαίνει σε ένα ενυδρείο είναι πολύ μεγαλύτερο απ'ότι για ένα δίσκο που αναπαράχθηκε σε ενυδρείο. Τι άλλο να πω. Αλλιώς δεν εξηγείται να συμβαίνει πάντα το ίδιο φαινομενο με δίσκους που φέρνει ο Αμαζόνιος από Ασία. Τις πρώτες 48 ώρες να είναι τέλειοι και μετά να αρχίζουν τα ίδια προβλήματα πάντα. Ίσως ο συγκεκριμένος εκτροφέας χρησιμοποιεί την πρακτική που ανέφερα προηγουμένως.
Πιστεύω το πρόβλημα εκεί είναι και για τέτοιους δίσκους πρέπει να κάνουμε πολύ καλύτερη προσαρμογή και εγκλιματσιμό σε συνθήκες ενυδρείου. Η καραντίνα εδώ είναι απαραίτητη. Ή περιμένουμε μερικές μέρες μετά την ειασγωγή να δούμε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και μετά αγοράζουμε δίσκο.
Να σημειώσω ότι δε ξέρω καν από που έφερε δίσκους αυτή τη φορά ο Αμαζόνιος απλά κάποιες σκέψεις κάνω για το φαινόμενο αυτό που παρατηρήθηκε.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thediscusman : 11-11-05 στις 20:07
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03251 seconds with 11 queries