Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 15-04-09, 18:31
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύο μόνο λόγια και τελειώνω εγώ με το θέμα αυτό:

"Δεν εισαι εχτεσινος μπορεις να κανεις αναζητηση και να δεις οτι θελεις . Αρκεί φυσικα να θελεις."
Ακριβώς! Έχω λίμνη για αρκετά χρόνια, από τότε μάλιστα που δεν υπήρχε καθόλου υλικό για να με βοηθήσει. ΈΧΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ανακατασκευάσει τη λίμνη μου 3 φορές μέχρι τώρα ακριβώς για να ελαχιστοποιήσω τις ελλείψεις και τα λάθη της προηγούμενης φοράς. Μέλημά μου είναι τα ψαράκια μου που κάποια είναι μαζί μου από το πρώτο κιόλας μου εγχείρημα για δημιουργία λίμνης.

"οι χρυσή κανόνες είναι ένα σύνολο από 1000 πράγματα που ανάλογος πως και που θα γίνει μια λίμνη θα χρησιμοποιηθούν κάποια πράματα από τους "χρυσούς κανόνες" Δε μπορεί ένας που ζει στην Αφρική με έναν που ζει στην Ευρώπη να έχει τους ιδίους κανόνες, εδώ ακόμα και στην Ελλάδα με ποιο μικρές περιβαλλοντικές διαφορές από νομό σε νομό θέλει διαφορετική μελέτη.
οι χρυσοί κανόνες είναι μια ιδέα στην ουσία κάτι αφημένο. μια και ποικίλη πόλυ ο τρόπος κατασκευές μια λίμνης από το τι υλικό θα γίνει ,πόσο μεγάλη θα γίνει, που θα γίνει, κλιματολογικές συνθήκες Κτλ κτλ."
Άλλο τα 1000 πράγματα και άλλο οι βασικοί κανόνες που φυσικά δεν αλλάζουν καθόλου μα καθόλου έστω και αν το αποτέλεσμα της μιας λίμνης από την άλλη θα είναι κάτι εντελώς το διαφορετικό.
ΝΑΙ!!!, όσον αφορα τους κανόνες ισχύουν ακριβώς τα ίδια πράγματα για τον Αφρικάνο, τον Κινέζο, τον Αμερικάνο, τον Ευρωπαίο. Άλλο είναι να μιλάμε για κανόνες και άλλο για υποδομή, μέγεθος, συνθήκες. Οι κανόνες είναι εκεί, ξεκινάμε από αυτούς, πραγματοποιούμε τον σχεδιασμό όπου σκεφτόμαστε μέγεθος, υλικά, υποδομή και τότε μπαίνουμε στο κατασκευαστικό κομμάτι.

Τα ΚΟΙ και τα χρυσόψαρα είναι πολύ δραστήρια ψάρια που απαιτούν πολύ οξυγώνο στο νερό τους. Η εξασφάλιση της πλήρης ανακύκλωσης του νερού της λίμνης είναι βασικότατη προϋπόθεση για σωστή διατήρηση λίμνης.

Επίσης, ξεκινώντας έχεις ονομάσει το θέμα σου κάτι σαν "βοήθεια..." Εγώ προσφέρθηκα για βοήθεια μόνο στην περίπτωση όταν είδα κάτι το οποίο δεν θα δουλέψει πρακτικά στο μέλλον. Τί έπρεπε να κάνω, να πω μπράβο?
Να πω και Εγώ 2 λογάκια.
τους χρυσούς κανόνες τους καθορίζουν όλα αυτά που θέλουμε να κάνουμε-βάλουμε στη λίμνη.
υποθετικά θα μιλήσω απλά την λογική θα ήθελα να προσέξουν οι ενδιαφερόμενοι στο παρακάτω παράδειγμα.
ξέρουμε ότι τα ΚΟΙ π.χ. θέλουν από 10 ++ βαθμούς έως 30 βαθμούς για να ζήσουν χωρίς προβλήματα.
Αν εμείς θέλουμε να βάλουμε ΚΟΙ πρέπει η λίμνη να κατασκευαστή έτσι ώστε να μπορέσει να προσφέρει αυτές της συνθήκες.

Ας πάρουμε το πρόβλημα που παρουσιάζετε το χειμώνα.

Αν πούμε ότι κάποιος κατοικεί στην Κύπρο στην Λεμεσό για να μπορέσει να κράτηση αυτές της συνθήκες πρέπει να έχει μέγιστο βάθος 1μετρο
λόγω κλίματος περιοχής
Αν πούμε ότι κάποιος μένει Ελλάδα στην Θεσσαλονίκη για να κράτηση αυτές της συνθήκες πρέπει να έχει βάθος 1,40 του μέτρου. Λόγω του ότι έχουμε διαφορές στο κλίμα λόγω συγκεκριμένης γεωγραφικής θέσεις.

Τώρα ας πούμε ότι έχουμε Καλοκαίρι

Αυτός που κατοικεί στην Κύπρο πρέπει να φροντίσει να παρέχει περισσότερη σκιά στην λίμνη από ότι ένας που κατοικεί στην Ελλάδα για να μην έχουμε βραστό νερό.
Πιστεύω ότι δεν μπορούμε να πούμε τόσο πρέπει να έχει τόσο βάθος έτσι αυθαίρετα αν δεν ξέρουμε συγκεκριμένα για το που θα γίνει η κατασκευή. Καταλάβουμε το ότι τελικά αυτός που επηρεάζει το πως θα γίνει η λίμνη είναι το τι θα φιλοξενεί . Δηλαδή οι χρυσή κοκόνες των ΚΟΙ καθορίζουν το πως θα γίνει η λίμνη.
Ξέρουμε ότι δεν μπορούμε να βάλουμε τροπικά φυτά στην Ελλαδα γιατί οι χρυσή κανόνες των φυτών αυτόν απαγορεύουν οι επιτρέπουν ανάλογα που σε ποια χωρά θα είναι η λίμνες αν θα μπουν η όχι.
Το αν θελήσουμε να τα βάλουμε πρέπει να γίνουν άλλες υποδομές ώστε να μπουν π.χ. περίφραξη με τζαμαρία σε όλη τη λίμνη και θέρμανση. Τελικά πιστεύω ότι καταλάβουμε ότι όλα εξαρτούν με το τι θέλουμε εμείς να βάλουμε παρατούμε ανάλογα.
Άρα οι κανόνες τις λίμνηςπροσαρμόζονται

Ένα ακόμα παράδειγμα είναι και οι χρυσή κανόνες του φίλτρου του AΝΔΡΟΥ των αναγκαζουν να μη μπορεί να κάνει ότι αυτός θέλει αλλά το φίλτρο αναγκάζει τον AΝΔΡΟΥ που θα το βάλει και πως

Ζήτησα βοήθεια σε συγκριμένα πράγματα .
Ένα από αυτά ήταν να μη ασχολούμαι με την συχνή καθαριότητα του φίλτρου.
Αν θεωρείς ότι βοηθάς με το να παρουσιάζεις τον δικό τρόπο φιλτρανσης σαν βοήθεια που θέλει αλλαγές πολύ συχνά και δεν έχει δυνατότητες καταρράχτη .
Αν έχω λάθος παρουσίασε το φίλτρο σου να καταλάβουμε και εμείς έτσι και αλλιώς φωτογραφικό υλικό έχεις έτοιμο.


Δεχωμε και την βοηθεια και να το αναλυσουμε το καθε τι απλα αυτος που εχει σκοπο να το κανει να εχει επιχηριματα και πειρα.
Αν καποιος δεν εχει πειρα και θεωρει οτι κατι μπορει να βοηθιση ετσι γιατι δε του καθετε καλα κατι, και εχει να προτινει κατι αλλο ευχαριστος και να των ακουσω και να το συζητισουμε.
Προσπαθω να μην ειμαι στενομυαλος και αν κατι απο καποιον θεωρησω οτι ειναι σωστο δε θα το αποριψω επειδη εγω ειχα σκευτει εναν αλλο τροπο.
.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02826 seconds with 11 queries