Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 09-02-16, 11:47
Το avatar του χρήστη kompsognathous
kompsognathous Ο χρήστης kompsognathous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Θέλω τα φώτα σας παρακαλώ.

στο εξωτερικο φίλτρο που έχω έχει ένα καλαθάκι μόνο.

με την σειρά ροής του νερού έχω τα εξής.
ατο κενό του πάτου χώρος 5cm το μισό είναι γεμάτο με κεραμικο μακαρόνι της eheim για μηχανικη, μετα στο καλαθάκι εχω 400ml matrix της seachem για βιολογικη και απο πάνω του στρωμένο βαμβακι ενυδρειακο.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ? ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΦΙΛΤΡΑΝΣΗΣ. επισης στο στομιο του σωληνα που ρουφαει μεσα απο το ενυδρειο τυλιξα ενα σφουγγαρι.

τωρα θελω και κατι ακομα. αν θελησω να βαλω ανθρακα ή ζεολιθο, το βαζω απλα σε διχτακι μέσα στο καλαθακι?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ειναι να ειναι στρωμμενο το φιλτρο σου. Aπο εκει και περα ολες οι επιφανειες σε ενα ενυδρειο αποικουνται απο τα ιδια βακτηρια που κατοικουν και στο φιλτρο. Προσωπικα εδω και πολυ καιρο και στα δυο φυτεμενα μου δε χρησιμοποιω καθολου ενυδρειακο βαμβακι μιας και μπουκωνει και θελει αλλαγη καθε εβδομαδα.
ναι το λέω καθαρα για την μηχανικη φιλτρανση. επειδη το βαμβακι καφεδιάζει σημαινει οτι τραβαει και σκουπιδαριο. απλα το λέω επειδη δεν έχω 2 καλαθια στο ενα να βάλω τα σφουγγαρια κτλ και να ειμαι ησυχος.
-------------------------
-------------------------
άσε ετοιμαζω και 25λιτρο. μάλλον aquael είναι. περιμένω να μου το φέρει να δω πιο μοντέλο είναι, με την led ή τ8 λάμπα.

σκέφτομαι χαλιά και endler μέσα.

να το δω πρώτα και θα κάνω καινουριο υπόμνημα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kompsognathous : 09-02-16 στις 11:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01365 seconds with 11 queries