Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #64  
Παλιά 08-06-12, 19:32
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους !!

Το θεμα εχει παγωσει λιγο αλλα εγω ειμαι ακομα ζεστος.....κ πολυ μαλιστα! Η λιμνη θα συνεχιστει μετα το 15αυγουστο μιας κ μεχρι τοτε θα τρεχουμε ολιγον....(λογο δουλειας)

Στο μαγαζι (καφετερια) οπου δουλευω ειχαν φτιαξει καποτε μια πανεμορφη λιμνουλα την οποια Ποτε δεν λειτουργησαν ως λιμνη φυσικα(πλαστικα νουφαρα,χλωρινη για να μην μυριζει το νερο κ ενα καρο αλλα..."αστο..").Ειχαν κ μια τεραστια αντλια(900w-για πισινα!!) να στελνει στον καταρακτη το νερο κ ηταν ενα -πολυ ωραιο κ μεγαλο πλυντηριο για εμενα-κ γιαυτο δεν ασχολιθηκα κ ποτε μου....Οποτε βεβαια με επιανε το παραπονο κ ελεγα στους δικους μου να με αφησουν να την κανω -λιμνη- φυσικα μου ελεγαν πως θα με πνιξουν μεσα σε αυτη!!! Ελα ομως που απο την στιγμη που μετακομισα τα ενυδρεια μου σπιτι κ τα ειδαν κ απο κοντα-καλυτερα πως ειναι ,αρχησαν να ψηνονται!!!

Βεβαια το μεγαλο "κολπο" ηταν οτι τους αλλαξα την ανλια με κατι ενυδρειακες μικροτερες που ειχα κ επεσε η καταναλωση στα 150w!! Αλλιως θα την εκαναν "γλαστρα" φετος!

Περιμενω ακομα μπαμπου κ νουφαρα απο ενα καταστημα κ μετα θα ανοιχτει κ νεο θεμα με περισσοτερες λεπτομεριες...προς το παρων φιλτρο Δεν εχει αλλα θα γινει κ αυτο .Τον καταρακτη τρεχουν 3 ανλιες απο 2500l/h μεχρι 3500l/h...Την ημερα μεχρι να κλεισει το μαγαζι ολες στελνουν το νερο στον καταρακτη κ το βραδυ κλεινω τις 2 κ αποσυνδεω τον σωλινα οπου στελνει το νερο στον καταρακτη απο την μια ετσι ωστε να υπαρχει καποια κυκλοφορια μεσα στην λιμνη...(συντομα θα αντικατασταθουν ολες με μια μιας κ αυτες παραειναι μικρες κ γιαυτο 'τρεχω' τον μισο καταρακτη μεχρι τωρα....) ειναι περιπου στα 2.000 λιτρα κ εχει μεσα 6 μικρα χρυσοψαρα τα οποια μου εφερε ενας ξαδερφακος μου για δωρο κ καλα προχθες.... (ειχα σκοπο να παρω κανα 2 μεγαλωμενα υβριδια κοϊ απο την λιμνη του θειου μου σε κανα μηνα που θα εχει τελειωσει αλλα με προλαβε ο μικρος)
Φιλτρο λεω να παρω ενα ετοιμο να τελειωνω γιατι δεν ειμαι για πατενες τωρα..







Παρομοιος θα γινει κ ο καταρακτης στο σπιτι στην μεγαλη που εχει μεινει στα σκαψιματα ακομα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01659 seconds with 11 queries