Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #63  
Παλιά 01-05-12, 20:29
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα κ παλι!

Η λιμνη εχει μεινει στασιμη μεχρι στιγμης μιας κ προεκυψαν διαφορα, ποιο σημαντικα προβληματα, που επρεπε να τακτοποιηθουν. Βρεθηκε ομως μαστορας οπου κανει μονωσεις,οπως πολυ σωστα ομως ειπατε, με πολυουρεθανη....τον βρηκα σημερα κ μιλησαμε λιγο.....μου ειπε οτι το μηχανημα του μπορει να ξεκασει την υβριδικη πολυουρια η οποια αν καταλαβα καλα ειναι μηξη της πολυουρεθανης με πολυουρια.Το προβλημα ειναι το δικο του μηχανημα δεν μπορει να ψεκασει με την πιεση που απαιτει η πολυουρια(160 κ βαλε..bar)...Με την θερμοκρασια ειπε οτι δεν εχει προβλημα...πηρε τηλεφωνο εναν αντιπροσωπο στην θεσσαλονικη μιας κ θα αναβαθμισει τον εξοπλισμο του αμεσα οπως λεει κ ρωτησε αν θα μπορουσε να την εφαρμοσει χωρις πιστολι - με ρολο πχ κ του ειπαν οτι θα μπορουσε να γινει αν μπορεσει να διατηρησει το μιγμα της πολυουριας ζεστο (80 βαθμους οπως ειπατε)-βεβαια επισημανε πως ολο αυτο θα ηταν πειραμα κ φυσικα δεν μπορει να ειναι σιγουρος για το αποτελεσμα. Δεν βιαζομαι οποτε περιμενω να το ψαξει οπως ειπε λιγο περισσοτερο κ να δουμε τι μπορει να γινει.


Το μονο σιγουρο, προς το παρων ειναι οτι μπορω να περιμενω μεχρι κ τελος καλοκαιριου να δω αν θα αναβαθμιστει οπως λεει κ να γινει η δουλεια οπως πρεπει για να εχουμε κ το κεφαλι μας ησυχο....

Φιλε μου, η υβριδικη πολυουρια θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει για το σκοπο που θελεις ομως θα πρεπει να γινει περισσοτερες στρωσεις απο οτι η κανονικη πολυουρια.

Ο λογος ειναι οτι η υβριδικη πολυουρια δεν περιεχει αμινες οπως στην κανονικη πολυουρια, με αποτελεσμα να μην ειναι συμπαγες και να περιεχει αερα αναμεσα στο παχος την οποια την καθιστα πιο ευαλωτη π.χ να τρυπα πιο ευκολα.

Ομως εαν γινει αρκετες στρωσεις (με το πιστολι πολυ ευκολα) και μετα της κανεις μια στρωση αλοιφατικη πολυουρεθανη με βουρτσα λογικα θα εισαι οκ.

Αν το πιστολι ψεκασμου κτυπα μεχρι και 130 bar μπορει να κτυπησει και κανονικη πολυουρια που παρεπιμπτοντως υπαρχει στην Ελλαδα απο οτι εμαθα και μαλιστα υπαρχουν αρκετοι που ψεκαζουν.

Αν η υβριδικη πολυουρια ειναι της βιοπολ (αν το λεω καλα) τοτε ειναι πολυ καλη.

Σχετικα τωρα για το αν γινεται να στρωθει το υλικο με ρολο ουτε με σφαιρες γιατι σε θερμοκρασια 80 βαθμους δεν θα προλαβεις να κανεις δυο κινησεις και θα στεγνωση

Στις φωτο ενα κομματι πολυουρια που κραταω για ενθυμιο οταν το κοψαμε απο το skimmer που δειχνει το ποσο συμπαγες ειναι.......







Παντως, αν θελεις μπορω να σου στειλω το τηλεφωνο του δικου μου μαστορα με πμ για να σου πει περισσοτερα.....του εχω μιλησει
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01728 seconds with 11 queries