Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 12-10-11, 13:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
Να'ναι καλα ο Βασιλης που ξερει τι κανει και τρεχουμε να κατανοησουμε οτι του αρεσει
(καλά, ψάχνω ένα εικονάκι πιο κόκκινο από ντροπή, αλλά δεν το βρίσκω...) Χαρά μου παιδιά, τί λέτε?

Φίλε puntomad, δέχομαι το δεδομένο που μου αναφέρεις, σχετικά με το κόστος του τσιμέντου και του λάινερ. Μήπως έχεις ρωτήσει όμως πόσο θα σου κοστίσει το υλικό του πολυεστέρα για τόσα μέτρα? Ρώτησε και τα ξαναλέμε!

Ροή λοιπόν. Η μοντέρνα αντίληψη στη ροή, έχει αλλάξει και επιτρέπουμε στην βαρύτητα να δουλεύει όσο το δυνατόν περισσότερο για μας, επιτρέποντας τη μέγιστη οικονομία. Μέσω του σωλήνα του bottom drain, μεταφέρεται από μόνο του το ακάθαρτο νερό στο χώρο του φίλτρου μας. Εκεί (στην περίπτωση DIY κατασκευής, διατηρούμε ένα διαμέρισμα με σταθερό βιολογικό υλικό, ώστε να παραμένουν όλα τα στεραιά και ακολούθως στο δεύτερο και μεγαλύτερο διαμέρισμα βιολογικό υλικό (προτείνω το K1) ελεύθερη/κινούμενη βιολογία όπου θα έχει και το περισσότερο φορτίο βιολογικής φίλτρανσης. Στο τρίτο διαμέρισμα τοποθετείται μέσα η αντλία (στην περίπτωση βυθιζόμενης) ή τοποθετείται έξοδος όπου με ένα σωλήνα ενώνεται με την εξωτερική αντλία. Από εκεί, διοχετεύουμε το νερό όπως εμείς επιθυμούμε.

Για τα νερά της βροχής εφαρμώζουμε στη λίμνη μας ελεγχόμενο σημείο υπερχείλισης. Προσωπικά το έχω εφαρμώσει επάνω στο surface skimmer. Αυτό, μπορώ να το φωτογραφίσω και να το ανεβάσω το Σάββατο όπως έχω ήδη πει.

Ελεγχόμενο σημείο υπερχείλισης: Αρχικά, το είχα δημιουργήσει στο χώρο φίλτρανσης, όπου απλά ανέβασα ένα σωλήνα μέχρι το σημείο που επιθυμουσα τη στάθμη του νερού. Όλα τα υπολόγησα, αφού και μεγάλη εισροή νερού να υπήρχε, το νερό θα έπεφτε από τον σωλήνα και θα μαζευόταν στο φρεάτιο ακάθαρτων νερών (sump). Εκεί όταν συγκεντρωνόταν αρκετό νερό, θα ενεροποιούσε την αντλία με το φλότερ και θα άδειαζε εντελώς το sump. Όλα τα σκέφτηκα μα όλα τα ενδεχόμενα!!! Αυτό που δεν σκέφτηκα όμως, ήταν η περίπτωση όπου θα υπήρχαν βροχές και παράλληλα να είχαμε διακοπή ηλεκτρισμού, πράγμα που συνέβηκε. Ζημιές δε μου έκανε, μιας και ο εξοπλισμός εκτός αντλιών είναι αρκετά ψηλά, αλλά είναι κάτι που δεν μπόρεσε να περάσει από το μυαλό μου, όσο και αν το επεξεργάστηκα. Οπότε ΠΟΤΕ ελεγχόμενη υπερχείλιση μέσα στο χώρο φίλτρανσης!!!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01599 seconds with 11 queries