Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 25-07-11, 17:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω αρχισει να σκεφτομαι την κατασκευή μιας μικρης λίμνης γυρω στα 6000 λιτρα στον κηπο μου. Θέλω λοιπόν τις πολύτιμες συμβουλες σας (μια και δεν το ειχα ψαξει μεχρι τωρα καθολου το θεμα...)
Μέχρι τώρα εχω αποφασισει να κανω την λίμνη από οπλισμενο σκυρόδεμα με πάχος τοιχείων και πάτου 15εκ. Το σκυρόδεμα θα πέσει όλο μαζι σαν πισίνα ώστε να μειώσω τον κινδυνο διαρροων. Τελική στρωση/επιφανεια πάνω στο σκυρόδεμα εσωτερικά να βάλω κολλα πλακιδίων ή καποιο άλλο τσιμεντοειδες σταγανωτικο ? Τι συνηθιζεται ? Το καθαρό βάθος στη λίμνη προβλέπεται να φτάσει στα 80 εκατοστά.
Κοντα στη λίμνη υπάρχει φυτεμενη ηδη μια καλλωπιστικη δαμασκηνια που ομως ειναι ακομα μικρη και δεν νομιζω να βοηθαει στην σκιαση της λιμνης τουλαχιστον τα πρωτα χρονια.....
Από θεμα ιχθυοφορτωσης θα μπουν χρυσοψαρα..... οπότε λογικα θα χρειαστω ενα φιλτρο. Ρωτησα και μεχρι τωρα μου προτειναν (για λιμνη 6000λιτρων) ενα της sera (δεν θυμαμαι το μοντελο-θα το ρωτησω και θα σας πω) μαζι με UV. Τα watt της αντλιας μου ειπαν οτι ειναι 45 και του UV 11. Τι άλλο θα χρειαστω?

ΥΓ. Εκανα και ενα σχεδιο για να κανετε τα σχολια σας....
Μιχάλη, με κλειστά τα μάτια θα σε προέτρεπα να σκεφτείς το BOTTOM DRAIN !!! Στο σημειώνω με κεφαλαία για να σου πώ ακριβώς πως πρόκειται όντως για πολύ καλό και αναγκαίο εξοπλισμό.

Θα σε συμβούλευα επίσης, το πάχος του σκυροδέματος της βάσης να είναι λιγάκι περισσότερο, ας πούμε στα 20εκ. Αυτό θα κρατεί και το βάρος των περιμετρικών τοιχωμάτων.

Κόλλα πλακιδίων γιατί? Δεν είναι στεγανωτικό υλικό! Αν ήταν, θα την χρησιμοποιούσαμε και στις στεγανώσεις ταρατσών. Το υλικό που σε παρέπεμψε ο Κώστας είναι πολύ καλό αν και δεν γνωρίζω που το ανακάλυψε, αλλά παρόμοια υλικά έχουν γεμίσει την αγορά. Το μοναδικό που μπορώ να παρατηρήσω, είναι ότι όλα τα καλά υλικά, όντως τα χρυσοπληρώνεις.

Αφού θα κρατήσεις τη δαμασκινιά (είναι η γνωστή καλλοπιστική με το σκουροκόκκινο φύλλωμα?) τότε να κάνεις επίσης μια πρόνοια εφαρμωγής surface skimmer, το οποίο θα σου φανεί πολύ χρήσιμο κατά την χειμερινή περίοδο όταν το φυτό χάσει το φύλλωμά του. Το συγκεκριμένο δέντρο, παρά του ότι είναι φυλλοβόλο, ταιριάζει υπέροχα στον περιβάλλοντα χώρο μιας λίμνης και σε παραπέμπει κάπου ανατολικά.

Η UV του συγκεκριμένου φίλτρο δεν θα σε καλύψει με τίποτα σε αναλογία πάντα με τα λίτρα σου και αφού δεν θα μπορείς για την ώρα να περιορίσεις αρκετά την άμεση ηλιακή ακτινοβολία. Αν μπορείς όμως, ανέβασε μια φώτο του προϊόντως να μιλήσουμε γι΄αυτό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01601 seconds with 11 queries