Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-07-11, 16:45
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή Πληροφοριες για λιμνη....

Εχω αρχισει να σκεφτομαι την κατασκευή μιας μικρης λίμνης γυρω στα 6000 λιτρα στον κηπο μου. Θέλω λοιπόν τις πολύτιμες συμβουλες σας (μια και δεν το ειχα ψαξει μεχρι τωρα καθολου το θεμα...)
Μέχρι τώρα εχω αποφασισει να κανω την λίμνη από οπλισμενο σκυρόδεμα με πάχος τοιχείων και πάτου 15εκ. Το σκυρόδεμα θα πέσει όλο μαζι σαν πισίνα ώστε να μειώσω τον κινδυνο διαρροων. Τελική στρωση/επιφανεια πάνω στο σκυρόδεμα εσωτερικά να βάλω κολλα πλακιδίων ή καποιο άλλο τσιμεντοειδες σταγανωτικο ? Τι συνηθιζεται ? Το καθαρό βάθος στη λίμνη προβλέπεται να φτάσει στα 80 εκατοστά.
Κοντα στη λίμνη υπάρχει φυτεμενη ηδη μια καλλωπιστικη δαμασκηνια που ομως ειναι ακομα μικρη και δεν νομιζω να βοηθαει στην σκιαση της λιμνης τουλαχιστον τα πρωτα χρονια.....
Από θεμα ιχθυοφορτωσης θα μπουν χρυσοψαρα..... οπότε λογικα θα χρειαστω ενα φιλτρο. Ρωτησα και μεχρι τωρα μου προτειναν (για λιμνη 6000λιτρων) ενα της sera (δεν θυμαμαι το μοντελο-θα το ρωτησω και θα σας πω) μαζι με UV. Τα watt της αντλιας μου ειπαν οτι ειναι 45 και του UV 11. Τι άλλο θα χρειαστω?

ΥΓ. Εκανα και ενα σχεδιο για να κανετε τα σχολια σας....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  katopsi.jpg
Εμφανίσεις:  608
Μέγεθος:  60,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tomiaa.jpg
Εμφανίσεις:  505
Μέγεθος:  22,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tomibb.jpg
Εμφανίσεις:  507
Μέγεθος:  24,4 KB  
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01531 seconds with 12 queries