Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 30-06-11, 08:52
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos344 Εμφάνιση μηνυμάτων
παίζεται με τον πόνο μου για κοιτάξτε στο internet για καμια λύση
Γιώργο, το θέμα δεν είναι να βρεις κάτι στο διαδύκτυο που διώχνει τα βατράχια, γιατί αυτό μάλλον θα πρόκειται για εκμετάλλευση και δεν θα έχει τα ποθητά αποτελέσματα που ζητάς. Λύση για διώχνει τα βατράχια δεν υπάχει. Πρόνοια για να μην έρθουν στο κύκλωμά μας ναι!

Αυτό που σημείωσε πιο πάνω ο Βασίλης (pouritanos) δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια ιδεα προς σκέψη. Μπορεί πράγματι, ένας κατά "στεγανωμένος" φράκτης περιμετρικα του χώρου (και όχι της λίμνης, καθαρά για αισθητικούς λόγους) μπορεί να φέρει ένα καλό αποτέλεσμα. Υπάρχουν στην αγορά διάφορες μεταλλικές λύσεις. Αν π.χ. φτιάξεις ένα φράκτη κάπου στα 60 εκατοστά πάνω από το έδαφος, τα βατράχια δεν θα μπορούν να περάσουν.

Στο εξωτερικό όπου υπάρχει πολύ νερό γύρω από κατοικιμένες περιοχές, άρα και πολλά βατράχια και όχι μόνο, συνηθίζουν να φτιάχνουν τις δεξαμενές τους υπερυψωμένες. Δεν είναι ο μοναδικός λόγος, αλλά φαίνεται ότι δεν επιτρέπει στα βατράχια να περάσουν στο κύκλωμα.

Επίσης, τα βατράχια απαιτούν χώρο "καθαρό" για να δραστηριοποιούνται και να κρύβονται. Οι νέου τύπου δεξαμενές με ίσιες επιφάνειες, χωρίς ρυχά σημεία , δεν ευνοούν την ύπαρξη βατράχων. Το έχω περάσει κι εγώ με το βατράχι που είχα στη μεγάλη μου δεξαμενή. Όσο δν υπήρχαν κοι, ήταν κυρίαρχος της λίμνης. Όταν όμως μπήκαν τα πολύ δραστήρια και περίεργα κοι στη λίμνη, το βατραχάκι μετακινήθηκε στην άλλη μου λίμνη με τα φυτά. Προσπάθησα αρκετές φορές να το μεταφέρω ξανά στη μεγάλη, μένει για λίγο και το επόμενο πρωί εγκαταλείπει!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01595 seconds with 11 queries