Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 21-11-09, 13:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
..Καλά μου έλεγε ο Γιώργος οτι θα μου σπάσουν τα νεύρα με το διάβασμα....
Τίποτα δεν είναι δεδομένο για τα ψάρια, και ας βγεί ένας να μου πει οτι ότι διαβάσεις ΕΚΕΙ για τα ψάρια είναι.."Ευαγγέλιο"..
Σε διαφορετικά σαιτ ΚΑΙ βιβλία διαβάζω εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις νερού για τα ίδια ψάρια, οπότε ότι κάνω θα είναι στο "περίπου" και βλεποντας και κάνοντας.
Για να το κάνω πιο συγκεκριμένα πχ για τα σκαλάρια έχω βρεί οτι θέλουν θερμοκρασία απο 24 μεχρι 27 αλλά αν είναι "Αλτουμ" πάει στο 30...
Το νερό να είναι όξινο απο 6 ph αλλά μπορεί να είναι και αλκαλικό 7,5...
Σκληρότητα νερού απο 4 εως....10
Μέσα σε αυτή τη τεράστια γκάμα συνθηκών ο καθένας επιλέγει κάποιες συγκεκριμένες τιμές που τον βολεύουν(???) και λέει οτι αυτές είναι!!.
Έτσι και με τον Labeo bicolor πχ (που τελικά τον αφαιρώ απο τη σύνθεσή που σκέφτομαι και επίσης κρατάω και αυτό για το ένα και όχι 2 μικρά κοπάδια και με μεγαλύτερο αριθμό ψαριών...)
Αλλού έχω δεί οτι δεν ενοχλεί άλλα ψάρια ούτε του είδους του αλλα ούτε άλλων ειδών, και αλλού διάβασα οτι μερικές φορές είναι επιθετικός προς τα άλλα είδη...
Όσο για τον μονομάχο τι να πούμε (που μαλλον θα τον αφαιρέσω και αυτόν απο τη σύθεση..) τι να πώ.. ναι να τον βάζουμε μόνο του γιατί είναι επιθετικός και ενοχλεί άλλα ψάρια ...Προτείνεται όμως και για κοινωνικά ενυδρεία και ο περισσότερος κόσμος τον τοποθετεί εκεί χωρίς προβλήματα, και ακόμα και απο δω μέσα έχουμε πάρα πολλά τέτοια παραδείγματα....
Πιαστο αυγό και κούρευτο δηλαδή.....
εχουμε παρει τα ψαρια απο τους βιοτοπους τους...τα εχουμε αναπαραγει αμετρητες φορες σε συνθηκες αιχμαλωσιας...εχουμε εκφυλισει τα ειδη σε μεγαλο βαθμο...και τα τραβαμε στα ορια τους...
φυσικα και υπαρχουν ευρη τιμων για τις συνθηκες που ζει ενα ψαρι...
ενα σκαλαρι θα ζησει και σε ελαφρα αλκαλικο νερο...μπορει ισως και να αναπαραχθει...
αλλα θα η υγεια του δε θα ειναι τοσο θωρακισμενη...θα ζησει προφανως λιγοτερο..δε θα εχει τοσο εντονα χρωματα...η αναπαραγωγη του δε θα ειναι ΤΟΣΟ επιτυχημενη....
εξαρταται απο σενα ποσο πολυ θελεις να εχεις ικανοποιημενα τα ψαρακια σου.
ανα τον κοσμο και ανα τους χομπιστες τα ψαρια κρατουνται σε διαφορετικα νερα και επιβιωνουν..ετσι λογικο να επικρατει συγχυση...
γνωμη μου. θελεις να κρατησεις ενα ψαρι?? μαθε απο που προπερχεται....και πως ζει στο φυσικο βιοτοπο του...επειτα προσπαθησε να αναπαραστησεις τις εκει συνθηκες. δε θα πεσεις ποτε εξω! η φυση ειναι το "ευαγγελιο" που ζητας!!!
ακομη και στο ιδιο ποταμι απο περιοχη σε περιοχη οι συνθηκες ειναι λιγο διαφορετικες. ο αμαζονιος εχει τεραστιο μηκος! διασχιζει το μηκος μιας ηπειρου. και η συσταση του νερου και η θερμοκρασια και πολλα αλλα αλλαζουν. γιαυτο υπαρχει και αυτη η βιοποικιλοτητα και συγγενικα ειδη μπορει να εχουν λιγο διαφορετικες απαιτησεις. (π.χ. σκαλαρι και αλτουμ)
αν διαβασεις αρκετα θα δεις οτι η πλειοψηφια των αποψεων κλινει προς μια κατευθυνση....
σιγουρα θα δεις κι εξαιρεσεις....μη ξεχνας και το θεμα χαρακτηρας που τα ψαρια εχουν.
ετσι ο μονομαχος π.χ. μπορει να δημιουργησει προβλημα σε αλλα ψαρια..μπορει και οχι...σε αυτο μη ψαχνεις μαγικες συνταγες...
συνεχισε να διαβαζεις .....ψαχνε εγκυρα σαιτ και προσπαθησε να συλλεξεις πληροφοριες για τους βιοτοπους των ειδων αν θελεις να τους παρεχεις οτι καλυτερο μπορεις.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 22-11-09 στις 10:53
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01827 seconds with 11 queries