Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #51  
Παλιά 19-11-09, 14:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jasperaki81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.
Οπως εχω γραψει σε αλλο ποστ στρωνω το ενυδρειο σωστα απο την αρχη.Την πρωτη φορα ειχα ακολουθησει συμβουλες απο μαγαζια και σε μια βδομαδα τα ψαρια ειχαν μπει.
Μετα απο απωλειες.Λαθος μετρησεις νερου και αλλα σφαλματα το στρωνω απο την αρχη.ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ,αλλα μονο αμμωνια.
Λοιπον.Εφοσον επλυνα το ενυδρειο και ολα τα εξαρτηματα γεμισα με νερο εριξα αμμωνια 10 τοις εκατο απο φαρμακειο.Προσπαθησα να φερω τα αποτελεσματα του τεστ στο 4mg/lt με μεγαλη δυσκολια , γιατι συνεχεια εδιεχνε 0,5...οσο και αν εριχνα.
Περιμενω να κανω τωρα μια μετρηση παλι.
Ειναι 110 λιτρα ενυδρει.Απο Καρφουρ.Εβγαλα το εσωτερικο φιλτρο και εβαλα εξωτερικο.Ειχα αεροαντλια αλλα μου ειπανε οτι σε φυτεμενο δεν χρειαζετε.
Αλλαξα λαμπα εβαλα τ8 σερα.
Τα φυτα ειναι ευκολα φυτα (εβαλα ομως και λιπασμα κατω απο χαλικι για το μελλον που θελω αλλα φυτα ,συν οτι τα προηγουμενα πεθαναν )
bacopa caroliniana
merika anubias kai ακομα ενα φυτο που δεν θυμαμαι ονομασια.
Αναβω το φως απο τις 11 μεχρι τις 10 το βραδυ.11 ωρες.
Οτι συμβουλη εχετε ειναι απαραιτητη μιας και ειμαι αρχαρια στο χομπυ και θελω να αποκτησω ενα σωστο ενυδρειο να ζουν τα ψαρακια μου ευτυχισμενα και υγιη!
Ευχαριστω πολυ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jasperaki81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα το ενα σκαλαρι που ειναι και αρρωστο ειναι το πρωτο μας ψαρι και δεν θελω να το αποχωριστω.
Νοικιαζει ενα ενυδρειο "δικο μας" με 3 ευρω την ημερα...υπολογιζω ενα μηνα να το στρωσω.90-100 ευρω.....
Ειναι πολλα αλλα δεν θα τα παρει κανεις επειδη εχει το ενα μυκητες και επισης δεν θελω να τα χαρισω τα υπολοιπα που ακομα φενονται υγιης γιατι ετσι κ αλλιως 3 υρω ειναι οσα ψαρια και αν βαλεις.οποτε????τι να εκανα?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιος νοικιαζει ενυδρειο??? πρωτη φορα το ακουω!!
Με μπολι απο υγιη ενυδρειο ... στρωνει πολυ γρηγορα το φιλτρο σου!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων

Βρε αφου σου εδωσα μπολι σταματας τη διαδικασια να ριχνεις αμμωνια! Μονο λιγο τροφη καθε μερα ωστε να μη "πεθανει" η βιολογια που αναπτυσσεται στο φιλτρο!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κατάλαβα.. Στρώνεις με αμμωνία και έχεις ψάρια μέσα? Ή θα έρθουν τα ψάρια αυτά?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01666 seconds with 11 queries