Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 13-05-21, 15:35
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Κατανοώ απόλυτα αυτό που λες. Εγώ από τον Δεκέμβρη που έδωσα τα δύο μου χρυσόψαρα και άρχισα να φυτεύω ότι έβρισκα μπροστά μου (άχτι το είχα, όποιος έχει χρυσόψαρα με καταλαβαίνει [emoji16]) αρκέστηκα στο δυνατό - για τα υπόλοιπα δεδομένα που είχα - φως. Κι όταν κατάλαβα ότι η bba άρχισε το πάρτι, το πράγμα είχε ήδη αρχίσει να παίρνει τον κατήφορο.

Φοβήθηκα τα λιπάσματα μην ενισχυθεί η άλγη. Είχα λιπάσματα και έριχνα ελάχιστα, σχεδόν καθόλου δηλαδή.
Έβαζα φυτά που τραβάνε περισσότερα νιτρικά, χμμμ..
Πήρα αργότερα αρκετά φυτά επιφάνειας για να δώσω λίγη σκιά, κάτι πήγε να γίνει εκεί. Έχασα όμως σε ροή οπότε.. και γέμιζα και με πρωτεϊνικό φιλμ καθημερινά. Πήρα και το φίλτρο κάπου εκεί, θηρίο για τα 125 λίτρα μου. Αλλά όταν η επιφάνεια μένει στάσιμη από τα επιπλέοντα φυτά..

Η αρχή του ουσιαστικού "πολέμου" έγινε με τα SAE λοιπόν. Ηταν η έσχατη λύση που δεν θα δοκίμαζα ποτέ αν δεν υπήρχε ο φίλος να μου πει πως θα τα πάρει όποτε δεν τα χρειάζομαι πλέον.

Τα SAE με "ανάγκασαν" να προχωρήσω σε Co2 (αναφέρω παραπάνω τον λόγο), τα φυτά επιφάνειας που έκοβαν τη ροή με οδήγησαν καρφί σε αναζήτηση φωτιστικού με δυνατότητα dimαρίσματος..

Το ένα έφερε το άλλο κι όταν είδα ότι τα "όπλα" αποδίδουν, φρόντισα να ρίξω λίγο ακόμα "τσαμπουκά" με σωστό προγραμματισμό σε λίπανση. Κι ότι ήθελε ας γίνει μετά.!

Μου "έκατσε" που λένε, έκλεισα μήνα με καθημερινή λίπανση και όλα σήμερα είναι καλύτερα. Ρίχνω μικροποσότητα σε macro τη μία μέρα και ίδια ποσότητα σε micro την επόμενη. Κυριακές μεγάλη αλλαγή νερού χωρίς καθόλου λίπανση (να "μηδενίσει" το σύστημα) κι από Δευτέρα πάλι οι μικροποσότητες εναλλάξ.
Την 3η εβδομάδα αύξησα λίγο τις δοσολογίες, από τα 3ml καθημερινά πήγα στα 4. Ίσως το πάω και στα 5ml κάποια στιγμή, θα δείξει. Πιθανότατα θα χρειαστεί όταν ανεβάσω λίγο ακόμα το ποσοστό του φωτισμού, βλέποντας και κάνοντας.

Η ροή πάντως μετράει πολύ, καλά το είπες. Τα στάσιμα νερά ενισχυουν τέτοια προβλήματα. Τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι είμαι καλυμμένος με το φίλτρο αυτή τη στιγμή. Αν η μπουκαλα του Co2 δεν επιανε τόσο χώρο μέσα στο έπιπλο ίσως και να έτρεχα παράλληλα και το Eheim 2213 που έχω και κάθεται αυτή τη στιγμή. Έτσι, για μικρή ενίσχυση της ροής στην απέναντι πλευρά.

Παιδιά θα το πω, χαίρομαι που το αντιμετώπισα το θέμα. Σίγουρα πιο "βαριά" για την τσέπη απο ότι πιθανότατα θα μπορούσε να το κάνει κάποιος πιο έμπειρος, τουλάχιστον έχω όμως να καμαρώσω το ότι αυτά τα χρήματα έπιασαν τόπο τελικά. Κι έχω πλέον τη δυνατότητα να "παίξω" με αυτά αν εμφανιστεί κάτι άλλο στο μέλλον, σε κάθε οικοσύστημα συμβαίνουν διάφορα κατά καιρούς εξάλλου.
Αν βλέπατε το ενυδρείο τον Γενάρη-Φλεβάρη θα καταλαβαίνατε, είχα Anubias mini ολόμαυρη από την bba.. φύλλα, ρίζες, όλα μαύρα. Σήμερα καμαρώνει καταπράσινη και πεντακάθαρη πάνω στη ριζα που βρίσκεται γαντζωμένη. Με νέα φύλλα, ανάπτυξη, υγεία.
Μη μιλήσω για το 1cm moss που υπήρχε για χρόνια κολλημένη πάνω στη συγκεκριμένη ρίζα και μόλις μπήκε το Co2 άρχισε να αναπτύσσεται και να καλύπτει μεγάλο μέρος του ξύλου..

Πάμε καλά! [emoji846]
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01802 seconds with 11 queries