Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 12-05-21, 21:58
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Με ταλαιπώρησε αρκετά και αφού την πάλεψα χωρίς αποτέλεσμα για καιρό με Excel (τα κλασσικά, κλείσιμο του φίλτρου και απευθείας "εκτόξευση" πάνω στην άλγη) πήρα τη μεγάλη απόφαση. Co2 και SAE, σίγουρα αποτελέσματα αυτή η "συνταγή".

Στην αρχή πήρα τα SAE φυσικά αλλά δεν έφεραν τρομερό αποτέλεσμα. Ενώ πήγαιναν συνεχώς πάνω στην bba (πρέπει να είναι νεαρα ψαράκια για να το κάνουν) δεν κατάφερναν να την αφαιρέσουν από όπου περνούσαν. Καπου λοιπόν πηρε το μάτι μου το "κόλπο".. Co2. Το διοξείδιο κατά μια έννοια "μαλακώνει" την άλγη και εκτός του ότι την προτιμούν έτσι τα SAE, σε κάθε πέρασμα πάνω της θα την βλέπεις και να αφαιρείται. Έτσι κι έγινε λοιπόν.
Πήρα φιάλες και μανόμετρα, τα έστησα όλα κι άρχισα την παρατήρηση.
Χωρίς υπερβολές, για πρώτη φορά μετά από μήνες είδα την bba να ελαττώνεται τραγικά σε λίγες μόλις μέρες και μάλιστα έβλεπα και τα SAE να την τρώνε με τα ίδια μου τα μάτια.!

Δεν σταμάτησα όμως εκεί, έριξα κι άλλο "σπρώξιμο" στην καταπολέμηση παίρνοντας το Fluval Spectrum Planted που έχει την δυνατότητα να dimάρεται. Χωρίς να ήταν άκρως απαραίτητο να το κάνω, ήθελα να βοηθήσω ακόμα περισσότερο στην άμεση εξαφάνισή της.

.. όταν πλέον έφτασα στο σημείο να μην βλέπω άλλη bba μέσα (παρα ελάχιστη μόνο) και κατάλαβα ότι το "σύστημα" επιτέλους καθάρισε και σταθεροποιηθηκε κιόλας, χάρισα τα ψαράκια σε φίλο (κάτι που είχε κανονιστεί πριν τα πάρω από το petshop) και τέλος.

Πλέον τρέχει το Co2 καθημερινά (με ηλεκτροβάνα κλπ) και απλώς κρατάω το φως πιο χαμηλά ενώ το αυξάνω σταδιακά παρατηρώντας συνέχεια για τυχόν επανεμφάνιση, δεν φοβάμαι όμως πια.

Κάπου χάνω εννοείται, η κόκκινη Alternanthera στη μέση κοκκινίζει πιο αργά από ότι πριν, με το προηγούμενο φωτιστικό της Juwel δηλαδή. Είμαι και στα -1000 lumens με το Fluval όμως και μάλιστα dimαρισμένα. Αλλά όλα τα υπόλοιπα φυτά δείχνουν πολύ πιο υγιή, καθαρά και με ανάπτυξη που δεν δείχνει να τους λείπει κάτι ιδιαίτερα. Και χρώμα, στις φωτό χάνεται αρκετά το πραγματικό αποτέλεσμα. Η Alternantera έχει την πιο τρελή ανάπτυξη απλά παραμένει σε αυτό το πορτοκαλί χρώμα που βλέπετε στην επιφάνεια.
Κι όταν αρχίζει να κοκκινίζει έντονα, έχει ήδη ξεπεράσει σε ύψος την επιφάνεια και απαιτεί κλάδεμα. Λεπτομέρειες..
Έχω πάντως τη δυνατότητα να "ανέβω" αρκετά ακόμα σε φως, απλά το πάω με αργά βήματα παρατηρώντας.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.! [emoji846]
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01665 seconds with 11 queries