Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 12-10-18, 19:19
VanAuberjim Ο χρήστης VanAuberjim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-07-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Καλά αυτά τα δυο άρθρα όπως και τα δεκάδες άλλα άρθρα τέτοιου τύπου, τα οποία εξηγούν πως να πετύχεις σωστό φωτοσυνθετικό φωτισμό στο ενυδρείο σου.
Όπως έγραψα, με το LED daylight τα φυτά μου πηγαίνουν καλά, αναπτύσσονται, είναι πράσινα και μεγαλώνουν σωστά. Από φωτοσυνθετικής άποψης είμαι καλά και σε ένταση και σε μήκος κύματος. Αυτό που αναρωτιέμαι και ο λόγος που ξεκίνησα το θέμα είναι επειδή δεν υπάρχουν άρθρα που να εξηγούν τι φως (μήκη κύματος) να πάρω για να φαίνεται πιο έντονα ένας μπλε-μωβ μονομάχος, ή τι φως να πάρω για να φαίνονται πιο έντονα οι γαρίδες και τα φυτά, ή τι φως να βάλω για να φαίνεται πιο έντονα ένα κοκκινο-πράσινο ψάρι όπως τα endlers. Το μόνο που γράφει το 2ο link (liveaquaria) είναι για Color-Enhancing Bulbs (αλλά όχι για led, και χωρίς να εξηγεί γιατί και πως το πετυχαίνει, ή πως θα μπορούσα να το πετύχω μόνος μου).
Η Tetra έχει ένα glofish cycle led light που κάνει τα χρώματα των ψαριών να φέγγουν, λέει πως το κάνει βάζοντας περισσότερα μπλε led στο φωτιστικό σώμα, αλλά δεν λέει τι φάσματος είναι, και σίγουρα είναι αντίθετο από το "πιο θερμό color-enhancing bulb". Θα το πετύχω με ακτινικό μπλε ή θέλω κάτι άλλο;

* Εννοείται πως δεν θέλω να κάνω neon light το ενυδρείο μου και να φαίνεται σαν πανηγύρι. Το Tetra το ανέφερα για σύγκριση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01422 seconds with 11 queries