Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-10-18, 14:14
VanAuberjim Ο χρήστης VanAuberjim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-07-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Φωτισμός για να αναδεικνύονται τα χρώματα

Γνωρίζουμε για τις λάμπες για φυτά, γνωρίζουμε για την ένταση, γνωρίζουμε για την θερμοκρασία χρώματος (θερμό για φυτά, ακτινικό για θαλασσινό).
Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι πώς να κάνουμε το ενυδρείο να δείχνει όμορφα και έντονα χρώματα στα ψάρια μας.
Η φωτογραφία είναι από ένα ξένο forum, δεν είναι δικό μου το ψάρι, με αφορμή αυτήν όμως είπα να ρωτήσω.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  light.jpg
Εμφανίσεις:  450
Μέγεθος:  64,7 KB
Τα ψάρια μου πάντα φαίνονταν τέλεια στο μαγαζί και κάπως ξεπλυμένα στο ενυδρείο μου. Είχα μια λάμπα PL 11W 10.000Κ που έρχονταν μαζί με το ενυδρείο. Δεν αναδύκνειε τα χρώματα, ήταν και σχετικά λίγα τα watt για φυτεμένο 50 λίτρων. Όταν κάηκε δεν βρήκα 10.000Κ, πήρα μια PL 11W Daylight. Πιο θερμό φως, πάλι αδιάφορο όμως. Τα χρώματα πάλι έδειχναν ξεπλυμένα. Και τα φυτά ήθελαν καλύτερο φως.
Αντικαταστάθηκε από το Sera LED tube x-change daylight sunrise. Τα χρώματα των φυτών φαίνονται πολύ καλύτερα, το πράσινο φέγγει, το καφέ του ξύλου φαίνεται κάπως ξεπλυμένο και τα ψάρια μέτρια. Το betta δεν φαίνονταν και τόσο όμορφο όπως στην επάνω δεξιά φωτογραφία. Τα φυτά όμως πηγαίνουν πολύ καλά και δεν χρειάζεται να βάλω την sera plantcolour.
Σκέφτομαι πως για να φαίνονται πιο έντονα τα χρώματα ίσως πρέπει να βάλω περισσότερο φως από μπλε και κόκκινα led, ίσως το sera LED X-Change Tube marine blue sunrise. Θα είναι σωστή κίνηση ή το σκέφτηκα λάθος;
Το ενυδρείο μου είναι γλυκού νερού, φυτεμένο, μαύρο υπόστρωμα, fire red γαρίδες και θα μπουν endlers (πράσινο-κόκκινο-μαύρο). Ξέρω πως δεν είναι απαραίτητο το ακτινικό φάσμα του marine blue αλλά σκέφτομαι πως τα πολλά μπλε και κοκκινα led στο συγκεκριμένο φως θα βοηθήσουν την ανάδειξη των χρωμάτων στο ενυδρείο μου.
https://www.sera.de/el/proion/enydre...-blue-sunrise/
Ο λόγος που κοιτάω sera είναι επειδή έχω ήδη τροφοδοσία/dimmer/splitter και το daylight sunrise και απλά θα προσθέσω πάνω άλλη μια λάμπα.
Θα είναι λάθος αυτή η κίνηση και γενικότερα η σκέψη;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02152 seconds with 12 queries