Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 15-10-12, 18:58
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια το φιλτρο εγινε γιατι μου βγηκε φθηνα και νομιζω πως έχει και μεγαλη αποδοση.
Συνολικα ,ενυδρειο και φιλτρο μου βγηκαν 30 ευρω, το υλικό αλλα 15 ευρω και η αντλια 20 κάτι ...
Με αγοραστό φίλτρο δεν θα μπορουσα να το κάνω οπως ηθελα να έχει μεν μεγάλη ροη απο τα υλικά αλλα στο ενυδρειο μέσα να είναι ηρεμα.
Γιαννη υποστρωμα εβαλα τελικά seachem black , εψαχνα για το akadama αλλα με λιγο ψαξιμο εμαθα πως ψιλο διαλυεται , και εκτος αυτου στον χρονο πάνω θελει αλλαγη γιατί σταματει η δραση του , και με συζητηση που ειχα με εμπειροτερο ατομο εμαθα πως με τον καιρο το υποστρωμα seachem με την βρωμιά που μαζευει ο βυθος ριχνει το ph οπότε θελει και λίγοτερο co2 να κατεβει το ph.
To συγκεκριμένο το άφησα μερικες μέρες να το δοκιμασω και δεν μου ανεβαζε tds οπότε ητανε οκ , με συνεχομενη και σχετικά λιγη χρηση co2 εχω το επιθυμητο αποτελεσμα στο 6,5 περιπου το ph , το νερό ειναι απο οσμωση με προσθηκη seachem equilibrium .
Αυτα όλα τα φυτά ητανε σε ένα 30 λιτρο ενυδρειάκι, το φίλτρο θα κρυφτει σιγα σιγα, αν και δεν με νοιάζει τοσο πολυ γιατι στοχος του ενυδρειου ειναι οι αναπαραγωγες και όχι η εμφανιση.
Το σπιρομαξ στο βυθό το έβαλα προσωρινα για μπόλι ...
Αυτά...
-------------------------
Μια καλυτερη φωτο και αρκετες αλλαγές, τωρα το αφηνω στην ησυχια του...

Πολυ καλο!
Μπραβο σου!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01472 seconds with 11 queries