Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-03-19, 12:22
Isabella2011 Ο χρήστης Isabella2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-03-2019
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Πριν το ξεκίνημα μιας λίμνης!

Γεια σας κι απο μενα!
Τελος Οκτωβριου, στα γενεθλια της μικρης και αφου μας ειχε ζαλισει να της παρουμε καποιο ζωντανο (σκυλο ή γατα ή οτιδηποτε), της πηραμε τελικα δυο χρυσοψαρα (ενα yellow commet & ενα subunkin).
Ως εντελως ασχετη με το σπορ, εκανα οτι μου ειπαν στο pet shop :
πηρα ενα πλαστικο δοχειο μεταφορας 12 λιτρων και τα εγκατεστησα στο σπιτι μας.
Οπως καταλαβαινετε τη μεγαλη μας χαρα, διαδεχτηκε η λυπη, αφου το subunkin μας, εζησε μεχρι τα Χριστουγεννα.
Τοτε πηρα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο (40λτ), ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο (το οποιο εχω ηδη αντικαταστησει με ενα εξωτερικο τυπου καταρακτη) και ενα νεο subunkin. Πριν ενα μηνα ... παει και το commet.
Κι ενω στην αρχη ειχα βαλει σκοπο να φτιαξω ενα ενυδρειο της προκοπης, τελικα αποφασισα να φτιαξω μια μικρη λιμνουλα στον μικρο κηπο που εχουμε στο πισω μερος του σπιτιου.
Αυτην ομως θελω να την κανω σωστα.
Εχω ηδη διαβασει πολλα απο αυτα που εχετε αναρτησει εδω αλλα και σε ξενα site.
Εχω παραγγειλει liner 2Χ2,5 απο PVC με 1mm παχος απο Αγγλια,εχω παραγγειλει αντλια 800lt/h απο Κινα και περιμενω να ερθουν και να φτιαξει λιγο και ο καιρος για να ξεκινησω το σκαψιμο!
Ελπιζω το νεο μας subunkin να τα καταφερει μεχρι τοτε!

Σκεφτομαι να βαλω οπωσδηποτε καποια φυτα (εχω ηδη στον κηπο παπυρο, ποθο και ενα αλλο υδροχαρες με λευκοπρασινα λεπτα φυλλα, που δεν ξερω πως το λενε) αλλα θα ηθελα και καποια νεα.

Επειδη δεν υπαρχει πολυς χωρος δεν θα ξεπερασω τα 200-250λτ, σκεφτομαι οτι μπορω να βαλω max 3 χρυσοψαρα.

Οποιεσδηποτε συμβουλες και προτασεις, ειναι παντα ευπροσδεκτες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01399 seconds with 11 queries