Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 01-07-13, 10:04
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θυμάμαι αν το baktopur μιλάει για επανάληψη της αγωγής αλλα για να το λες εσυ μάλλον θα το διάβασες και έτσι θα ειναι. Οπως και να έχει, σε ότι κάνεις να έχεις επιτυχία σου εύχομαι και περιμένω νέα.
Όχι,το bactopur δεν αναφέρει επανάληψη της αγωγής.
-------------------------
Είναι πιθανό στην περίπτωσή μου η ασθένεια να είναι η Chilodonella. Τώρα που παρατηρώ τα tateurndina έχουν όλα τα συμπτώματα:
- δυσκολία στην αναπνοή (ανεβαίνουν στην επιφάνεια να ανασάνουν)
- ξύνονται
- είναι ληθαργικά
- το χρώμα τους έχει μαυρίσει
- τα πτερύγιά τους δεν τα ανοίγουν συχνά
- τείνουν να κρύβονται περισσότερο απ' ότι συνήθως
- στα προχωρημένα στάδια τα ψάρια κάθονται κάτω και τα λέπια τους επηρεάζονται - σε εμένα σηκώθηκαν σαν dropsy στο CPD που έχασα.
- η μείωση της θερμοκρασίας φαίνεται να ευνοεί την ασθένεια.
- λίγα είχαν λευκές περιοχές (πληγές ; ) στο σώμα τους.

Επίσης, σημαντικό στοιχείο είναι ότι το sera bactopur (που φάνηκε να βελτιώνει την κατάσταση αλλά δεν ήταν ικανό να την εξαλείψει) περιέχει μπλε του μεθυλένιου, το οποίο αναφέρεται εδώ - αλλά όχι αλλού - σαν μια από τις θεραπείες για την Chilodonella.

Βέβαια, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την ακριβή διάγνωση, άλλωστε πολλά παράσιτα έχουν παρόμοια συμπτώματα (π.χ. το Costia & Trichodina).
Θα προχωρήσω σε θεραπεία με το Seachem Paraguard & Metronidazole, τα οποία - απ' ότι κατάλαβα - είναι σχετικά ασφαλή για τα φυτά & τα ασπόνδυλα αλλά και για τα βακτηρίδια του φίλτρου.

Σύμφωνα με αυτό, θερμοκρασία μεγαλύτερη των 30°C για 5 ημέρες την σκοτώνει. Σκέφτομαι, λοιπόν, να την ανεβάσω σταδιακά στους 31°C. Αλλά τα φυτά & τα ψάρια μου (που είναι κρύου νερού) δεν θα έχουν πρόβλημα σε τέτοιες θερμοκρασίες;

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 01-07-13 στις 10:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01600 seconds with 11 queries