Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 15-08-12, 09:55
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Επειδή κάθομαι και υπολογίζω τώρα τη σκληρότητα του νερού, θα ήθελα να μάθω αν η σκληρότητα αλλάζει από μόνη μέσα σε ένα ενυδρείο. Δηλαδή πείτε ότι στο ενυδρείο μου έχω σκληρότητα 14, μετά από μια εβδομάδα πριν την αλλαγή νερού θα έχει αλλάξει ή δεν αλλάζει καθόλου;

Α και επίσης το τεστ που έκανα στο νερό της αντίστροφης όσμωσης βρήκα σκληρότητα 6. Επειδή όμως θα ήθελα να έχω γύρω στο 13-14 σκληρότητα στο ενυδρείο θα κάνω τεστ το νερό από μια πηγή που πηγαίνω και παίρνω νερό. Εκτός από τη σκληρότητα στο νερό της πηγής, να κάνω και τα υπόλοιπα τεστ; αμμωνία, νιτρικά κλπ;

Το νερό της βρύσης μου ένα πάρα μα πάρα πολύ σκληρό οπότε δε το συζητώ καν για να το βάζω τελικά. Έχει πάνω από 45.... Έβαζα και έβαζα σταγόνες (όλο το μπουκάλι ξόδεψα) και δε γινόταν το νερό πράσινο με τίποτα...
-------------------------
Καλημέρα, θέλω να κάνω μια ερώτηση για το φίλτρο. Έχω το FLUVAL 205 το οποίο έχει μέσα 3 κάδους. Ο ένας είναι διπλός και περιέχει άνθρακα (μαύρα σακουλάκια) και οι άλλοι δυο βιολογικό υλικό. Να το βάλω σε λειτουργία έτσι όπως είναι; Μετά από κάποιο διάστημα θα πρέπει να βγάλω τον άνθρακα;

Επίσης στους υπόλοιπους δυο κάδους που περιέχει το βιολογικό υλικό είναι μέχρι τη μέση του κάδου, δεν είναι γεμάτο βιολογικό υλικό μέχρι πάνω; Θέλει να συμπληρώσω λίγο; Και επίσης πότε κάνω καθάρισμα φίλτρο και πότε αλλάζω το βιολογικό υλικό;

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silve992 : 15-08-12 στις 09:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01421 seconds with 11 queries