Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 28-02-04, 23:59
vlu Ο χρήστης vlu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2003
Περιοχή: Athens - Maroussi
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Γεια σας κι απο μενα
Disce δυστυχως δε μπορω να σου απαντησω ολοκληρωμενα αφου δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε calcium reactor, αλλα χρσιμοποιω ενα "αυτοματο" συστημα αναπληρωσης του εξατμιζομενου νερου με kalkwasser και μπορω να σου πω γι΄αυτο.
Κατ' αρχας η προσθηκη του kalkwasser πρεπει να γινεται σιγα-σιγα για να αποφευγονται οι μεγαλες διακυμανσεις στο pH, πραγμα το οποιο γινεται οταν αναπληρωνεται μονο το νερο που εξατμιζεται σταδιακα μεσα στο 24ωρο. Επισης η προσθηκη του Kalkwasser πρεπει να γινει με καποιες προυποθεσεις για να εχει το επιθυμητο αποτελεσμα και η επιδραση του εξαρταται και απο το CO2 που υπαρχει μες στο νερο οπως ειπες κι εσυ. Ακομα αν η προσθηκη του kalkwasser γινεται σωστα δεν θα χρειαζεσαι πιθανοτατα να προσθετεις buffer αφου αυξανει και την αλκαλικοτητα.
Αυτα που αναφερω παραπανω σε γενικες γραμμες ειναι αυτα που γινονται στο δικο μου ενυδρειο οπου εχω καταφερει να διατηρω ενα καλο επιπεδο ασβεστιου(~420mg) και αλκαλικοτητας(~2,5) αλλα επειδη δεν ειμαι ειδικος και το θεμα ειναι πολυ μεγαλο, ριξε μια ματια και εδω.
Ελπιζω να βοηθησα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01381 seconds with 11 queries