Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 14-05-13, 22:43
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

μιας και εχω αρχισει και ασχολουμε κι εγω με το grooming να πω την ταπεινη μ αποψη...
ενα σκυλι ανεξαρτητου ρατσας πρεπει να κοιταξεις τι τριχωμα εχει...
πολυ χοντρικα η θα εχει διπλο υποστρωμα τυπου χασκι λυκοσκυλο κλπ κλπ αυτο με το που αρχιζει να καλοκαιριαζει θα ριξει το υποστρωμα και θα μαδαει πολυ...
απο την αλλη εχουμε τριχωματα τυπου γιορκι μεταξοτριχα τα οποια δεν μαδανε τοσο
και τριτο ειναι τα σγουρομαλλικα τυπου κανις γκριφον που ειναι μια μιξη και αυτα μαδανε(ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΙΚΑ)
τωρα το αν θα το κουρεψεις η οχι με ολο τον σεβασμο τρυφωνα ειναι θεμα του groomer σε συναρτηση με τν ιδιοκτητη...
πολλοι κι εγω μεσα σε αυτους λενε οχι κουρεμα σε whest higland και μονο strippin κτλ κτλ...
σε ενα προσφατο σεμιναριο για groomer μια καταξιωμενη στα westies σε εκτροφη και κουρεμα ολλανδεζα ειπε οτι ενα κουρεμενο με μηχανη westie απλα δεν θα εχει ποτε το τριχωμα ενος εκθεσιακου και πολυ σπανια ισως εχει προβλημα με την τριχα...
και θετω το εξης ερωτημα σαν δικηγορος του διαβολου..
εχει ο groomer την πολυτελεια να χανει πελατες αν αυτοι δεν ακουνε τις συμβουλες του
η εχει (καλως η κακως)ο καθε ιδιοκτητης τον χρονο την ορεξη και την γνωση να φροντισει σωστα το τριχωμα του σκυλιου του οπως πρεπει????
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01436 seconds with 11 queries