Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 16-03-13, 21:38
venetsianos3 Ο χρήστης venetsianos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: Paphos, Cyprus
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Βασικά για ασβέστιο μου έχει δώσει αυτό το διαλυόμενο. τον ρώτησα για κόκκαλο σουπιάς αλλά δεν μου το σύστησε. Όπως είπες κι εσύ για UV λάμπα έχω τοποθετήσει πάνω από το ενυδρείο μια λάμπα γραφείου με UV λαμπτήρα και νομίζω πως αυτός είναι ικανοποιητικός.
Η φλωρέντζα που είχε το ενυδρείο έχει καεί και δυστυχώς δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω.
Όσον αφορά το αντιχλώριο το πήρα για καθαρισμό του νερού κυρίως.
Λόγω του ότι εχω πάρει και 2 μικρούς γλύφτες για να καθαρίζουν τα λερωμένα προμηθεύτηκα και τα βακτήρια.
Το φίλτρο είναι εξωτερικό. Έχω μια αντλία που τραβάει το νερό περνάει μέσα από κάρβουνο χωμένο σε βαμβάκι ενυδρείου και κεραμικό και το νερό μετά πέφτει στο βάθρο που το έχω τοποθετήσει σαν στεριά.
Ίσως έχεις δίκιο για το ύψος της στεριάς. Μάλλον πρέπει να το φτιάξω λίγο ακόμα γιατί οι χελωνίτσες έχουν μήκος καβουκιού κάπου στα 5 εκατοστά.
Σίγουρα όταν θα μεγαλώσουν θα προμηθευτώ μεγαλύτερο ενυδρείο. (είναι αναγκαίο). Επίσης κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι η ποσότητα και η συχνότητα τροφής. χτες τα τάισα 1 φορά στις 4 το απόγευμα και σήμερα η ώρα 7 το πρωί και πάλι στις 4 το απόγευμα. Η τροφη που έχω είναι η omega one με συστατικά:
37% crude protein
9% crude fat
2% crude fiber
9% Moisture
7% ash
1% phosphorus
2% calcium
1% omega 3
-5% omega 6
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01425 seconds with 11 queries