Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 19-11-10, 13:45
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Καλη αρχη το κομματι ως γενικες πληροφοριες για οποιονδηποτε αρχαριο με το αθλημα συντοπιτη Σαλονικιε, αλλα νομιζω οτι εαν υπηρχαν και σε καποιο σημειο οι καταλληλες συνθηκες για το καθε ειδος -θερμοκρασια,σκληροτητα, ζωνη ψαριου, διατροφη εκτος απο αλγες, αναπαραγωγη,κοπαδι η οχι,κινωνικοτητα κλπ κλπ κλπ-θα ηταν ακομα καλυτερο,μιας και το site ειναι σχετικα με ενυδρεια και οι παραπανω πληροφοριες ειναι ιδιαιτερα σημαντικες σχετικα με την επιλογη των αλγοφαγων για αρχαριους στο ειδος σαν και εμενα για να μην θρηνησουμε θυματα...


Διχως να θελω να προσβαλω τον κοπο που εκανες για να μαζεψεις ολες τις πληροφοριες, θα μου επιτρεψεις να αναλυσω λιγο περισσοτερο αλλα και να προσθεσω μερικες πληροφοριες σχετικά με τους οτοκυκλους γιατι αυτοι και οι γαριδες ειναι τα πιο ευαλωτα ειδη(για γαριδες εχει γραψει ο Raven αρκετα για ολους....)

Μιλωντας εμπειρικα αλλα και εχοντας διαβασει αρκετα αγγλικα και γερμανικα sites ,συζητησει και μαθει αρκετα απο αλλους κατοχους των μικρων αυτων ευαισθητων ψαριων, οι οτοκυκλοι ΔΕΝ κανουν ουσιαστικη δουλεια σε θεμα αλγης ακομα και σε πολυ μικρα ενυδρεια συγκριτικα με τους αλλους αλγοφαγους.
Προσωπικα μου αρεσουν πολυ ανεξαρτητα απο αυτο και τους προσεχω ισως και περισσοτερο απο ολα μου τα ψαρια, αλλα για θεμα καθαρισμου αλγης η συμβολη τους σε σχεση με σαλιγκαρια, γαριδες, SAE και καποια αλλα γατοψαρα-αλγοφάγους, ειναι ελαχιστη.
Ο βασικός λογος ειναι οτι τρωνε μονο πολυ μαλακες αλγες και μικροοργανισμους, βγαζοντας αυτοματα απο το μενου ολες τις αλγες που χρειαζονται δυνατα σαγονια για να κοπουν,οπου ειναι και οι εμφανεις.

Οι κυριως λογοι σχετικα με την απωλεια οτοκυκλων ειναι οτι:
1)πιστευετε εντονα οτι μιας και αναπαραγωνται πολυ δυσκολα και το μεγαλυτερο ποσοστο των οτοκυκλων στα πετ σοπ ειναι πιασμενοι εξω στη φυση, τους πιανουν συνηθως χρησιμοποιωντας χημικα για να τους καθυστερησουν-παραλύσουν
-αφου εχεις ,ξερεις οτι οταν τρεχουν,τρεχουν.....χεχεχε-
τα οποια τους προκαλουν μακροπροθεσμες βλαβες. Κοινως πολλες αδυναμιες τους οφειλονται σε δηλητηριαση απο τη στιγμη που πιαστηκαν.

2)Ο μεγαλυτερος λογος που πεθαινουν οι οτοκυκλοι ειναι η ασιτια.
Οι οτοκυκλοι χρειαζονται ΣΥΝΕΧΩΣ τροφη, οπως και τα περισσοτερα αλγοφαγα ειδη,αφου οι φυτικες τροφες ειναι φτωχες σε πρωτεινες(εδω κολλαει και αυτο που ειπες για πρωτεινη στο ταισμα μια στο τοσο,στην ελλειψη μικροοργανισμων στα ενυδρεια,αρα και την ελλειψη πρωτεινης σταδιακα στους οτοκυκλους)
Σε ολα τα site οπως πολυ σωστα εγραψες, λενε κατηγορητικα οτι θελουν εξτρα ταισμα απο φρεσκα λαχανικα σε μερικη σηψη η τουλαχιστον ταμπλετες αλγης-σπιρουλινας(ασε που ειναι και κεφαλες και μεχρι να μαθουν νεες τροφες κανουν καμια βδομαδα...α ρε Amano αθανατες, την ταμπλετα στον αερα την πιανουν)

3)Ειναι τρομερα ευπαθεις στις αλλαγες νερου. Αυτο σε συνδιασμο με την εισαγωγη τους σε μικρα ενυδρεια ,στα οποια με ενα μικρο λαθος μπορει να τιναχτουν αμμωνια, νιτρικα και νιτρωδη στα υψη, τους κανει εξαιρετικα ευαλωτους.

4)Παιζει μεγαλο ρολο σε τι νερο και σε τι κατασταση ηταν πριν τους αγορασουμε.
Προσωπικη συμβουλη,αγοραστε τους αφου μεινουν 2-3 βδομαδες στο πετ σοπ και ρωτηστε εαν τους εχουν σε νερο δικτυου η μαλακο. Επισης αγοραστε οσους εχουν γεματες κοιλιες και αποφυγετε τους αδυνατους-αδυναμους...

Προσωπικα εχω 6 οτοκυκλους πανω απο ενα χρονο, και ολοι μαζι καθαριζουν πολυ λιγοτερο απ'ότι μία Amano...


Πάραυτα παραμένουν από τα πιο αγαπημενα μου ψάρια και πολύ δύσκολα θα τους αποχωριζόμουν,καθαριστές η μη..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02079 seconds with 11 queries