Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 13-01-16, 10:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasnwt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το εχω στην παροχή της βρύσης για να κάνει το νερό πόσιμο Σε μένα μεσα σε ολα δεσμεύει και το χλώριο όπως λέει . Εγω ρίχνω και αντιχλωριο βέβαια αλλα ελάχιστο
Μια χαρά τότε, δεν χρειάζεται να βάζεις αντιχλώριο.
Και εγώ στα χρυσόψαρα αλλά και στα συννεφάκια βάζω νερό από φίλτρο άνθρακα.
Το μόνο πρόβλημα είναι η θερμοκρασία.
Αν έχεις ένα ενυδρείο 100 λίτρα , με θερμοκρασία 20 , και αν κάνεις μια αλλαγή 50% με νερό από τη βρύση με φίλτρο άνθρακα , και το νερό έχει 10 βαθμούς, τότε στο ενυδρείο η θερμοκρασία θα πέσει στους 15. Οι 5 αυτοί βαθμοί διαφορά είναι πρόβλημα, αν το νερό της βρύσης είναι 15 βαθμούς , τότε η θερμοκρασία μετά την αλλαγή θα είναι 17,5, 2,5 βαθμούς διαφορά και πάλι είναι αρκετά. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ζεσταίνεις λίγο το νερό πριν την αλλαγή ή να κάνεις πολλές και μικρές αλλαγές ή να κρατάς τα χρυσόψαρα σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες, ακόμα και στους 14 μπορείς να τα έχεις.
Ένας από τους λόγους που έχω και εγώ τα χρυσόψαρα σε χαμηλή θερμοκρασία είναι αυτός. Βάζω νερό απευθείας από το φίλτρο και έτσι δεν έχω μετά την αλλαγή διαφορά θερμοκρασίας πάνω από 1-1,5 βαθμό με το ζόρι.
Αν είχες βαρέλι , θα γέμιζες το βαρέλι από το φίλτρο άνθρακα, θα ζέσταινες και σε μια κατσαρόλα νερό από το φίλτρο ή με βραστήρα , θα συμπλήρωνες στο βαρέλι να ανεβάσεις τη θερμοκρασία και θα έκανες την αλλαγή σου.
Εδώ και 1,5 χρόνο που κάνω αλλαγές από το φίλτρο άνθρακα δεν έχω βάλει ποτέ μου αντιχλώριο Αλλά έχω Prime για ώρα ανάγκης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01722 seconds with 11 queries