Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 13-01-16, 09:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasnwt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή να κανω 50% καθε βδομαδα ακομα και τωρα που ειναι 4 εκ η οταν θα μεγαλώσουν περισσότερο ?
Οσο αφορά την διατροφή δεν εχω στανταρ πρόγραμμα δλδ μια μερα μπορεί να τα ταΐζω και 4 φορες την μερα και παντα διαφορετικές τροφες ... και την επόμενη ανάλογα ποσο πρήξιμο εχει η κοιλιά τους μπορεί και καθόλου ....αυτα βέβαια τα κανω σύμφωνα με αυτα που εχω διαβάσει .

Αν μπορέσω να τα φωτογραφίσω θα κανω και το προφιλ τους ξεχωριστα.
Ναι , 40%-50% την εβδομάδα, οταν μεγαλώσουν ισως να χρειαστει να κάνεις 30%-40% 2 φορες την εβδομάδα.
Να υπολογίσεις πως ο ελαχιστος όγκος νερού για αυτα τα 3 ψάρια ειναι 120 λίτρα, και αν το ενυδρείο σου ειναι 80χ30χ40 , τοτε είναι μόνο 96 λίτρα, τα λίτρα αυτα που λείπουν τα αντικαθιστας με πιο τακτικές και μεγάλες αλλαγές. Το 20% ανα 15 ημέρες ουτε να το σκέφτεσαι. Για αυτο πάρε ενα βαρελάκι γυρω στα 50 λίτρα ή και παραπάνω ακόμα, 12 με 24 ώρες πριν το γεμίζεις με νερό, βάζεις και μια αεραντλία μέσα, και τότε ωριμάζεις το νερό, το αποχλωριώνεις και το φέρνεις και σε θερμοκρασία περιβάλλοντος , και κάνεις την αλλαγή σου , ξεκουραστα και ωραία. Φυσικα θα χρειαστείς και μια αντλία με το κατάλληλο μανομετρικό για να ανεβάζει το νερό απο το πάτο του βαρελιού στο ενυδρείο. με αυτο το τρόπο οι αλλαγές σου θα ειναι ξεκούραστες και δεν θα σε απασχολει αν αλλαζεις 30% ή 40% ή 50%, είναι το ίδιο , αδειάζεις και βάζεις με το πάσο σου. Και αν πάρεις και μια ακομα αντλια για να βγαζεις το νερό τοτε γινεται ακομα πιο ευκολο. Αν έχεις εξωτερικό φίλτρο τότε δεν θες 2η αντλία, βάζεις ενα ΤΑΥ και ενα βανακι και αδειαζεις το νερό ευκολα μονο ανοιγοντας το βανακι.
Δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01614 seconds with 11 queries