Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 21-02-09, 17:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Για το καλοκαιρι δεν θα εχω νομίζω προβλημα γιατι
1.Θα ειναι σε μερος με πολλα δεντρα απο μπροστά και αρκετη σκια.

Το "αρκετή σκιά" δεν είναι πάντα θετικό, γιατί η σκιά θα πρέπει να καλύπτει εντελώς τη λίμνη κατά το μεσημέρι, δηλαδή 12:00-3:00μ.μ. Αυτή η χρονική περίοδος είναι πολύ επικίνδυνη για τα μικρά τεχνιτά οικοσυστήματα.


2.Ενας φιλος μου ειπε οτι θα μου κανει ενα συστημα κυκλοφορίας νερου οπου θα ανανεώνετε το νερο και ετσι θα ειναι η λιμνη δροσερή.

Αυτό είναι πολύ σημαντικό, γιατί εκτός του ότι θα δροσίζει το νερό, θα το ανανεώνει ταυτόχρονα και με το πολύτιμο οξυγώνο. Πάρε σαν δεδομένο, να συνδέσεις με αυτόν τον τομέα και το φόλτρο σου, γιατί αν το συνδέσεις εκτός νερού έχει πολλά πλεονεκτήματα από ότι να το βυθίσεις μέσα στη λίμνη. Πρώτα-πρώτα θα κερδίζεις τον σημαντικό χώρο που θα έπερνε το φίλτρο μέσα στο νερό και ταυτόχρονα, ο καθαρισμός του θα είναι παιχνιδάκι, χωρίς να αναταράζεις τον βυθό και να ξεμπλέκεις φυτά και ρίζες κάθε φορά που θέλει καθάρισμα.

Το προβλημα ειναι τωρα με τα κρυα αν αντεξουν τα ψαρια.

Σε αυτό σίγουρα βοηθάει στο ότι τα λίτρα τελικά είναι 400. Άν μου έλεγες ότι η λίμνη σου θα τοποθετηθεί μέσα στο χώμα, θα σου έλεγα ότι θα ήταν εντάξει. Αυτό που φοβάμαι, είναι ο πάγος που θα σχηματίζεται στην επιφάνεια. Εκτός του ότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στα ψάρια, το πιο σοβαρό είναι το ότι μπορει με την διαστολή του να σου ανοίξει την πλαστική λίμνη με άσχημες συνέπειες. Το πλαστικό δεν έχει σε καμία περίπτωση την ελαστικότητα του λάινερ. Οι πλαστικές έτοιμες λίμνες είναι φτιαγμένες αυστηρά για να θάβονται στο έδαφος.
Θα προτιμούσα αν μπορείς να μου περιγράψεις τον χώρο όπου θα την τοποθετήσεις ώστε αν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01565 seconds with 11 queries