Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 19-10-10, 13:27
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lenia Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως τα χρυσοψαρα γενικά ειναι ευκολα ψαράκια....εχω κι εγω δύο. τα είχα σε ένα ενυδρειο για 3χρόνια σχεδόν αλλα τώρα έφτιαξα μια δεξαμενή ξύλινη και τα μετακόμισα εκει!!!!
απο θερμοκρασία πάντως μην τους βαλεις καν θερμοστατη...αστα με θερμοκρασια περιβαλλοντος. για τα υπολοιπα αμμωνια-νιτρικα κτλ, θα στα πουνε τα παιδια που ξερουν.
Εγω δε τους ειχα κανει τεστ ποτε. Ούτε και βιταμινες ή γενικά ουσίες βαζω στο νερο τους. το μόνο που εκανα στις αλλαγες νερου τους όταν τα είχα στο ενυδρείο ήταν να τους βαζω νερό εμφιαλωμένο κατα 30-40% και το υπόλοιπο απο τη βρύση. Γενικά δε θέλω να χρησιμοποιώ πολλά σκευάσματα γιατι παλιότερα που το εκανα, κατα διαστήματα μου πεθαίναν τα ψαράκια..οποτε σιγα σιγα τα συνήθισα σε νερό δικτύο και εμφιαλωμενο και τελος οι ουσιες και τα αντιχλώρια.....και μια χαρα υγιεστατα είναι! τώρα μάλιστα που τα εβαλα και στη λιμνοδεξαμενή, είναι τρισευτυχισμένα!!!! μέσα σε ενάμιση μήνα γίναν αγνώριστα, μεγαλώσαν και παχύναν πολύ. βλέπεις εκει τρώνε πολλά εντομα και πέρνουν πολλές ουσίες που καμία ψαροτροφή δεν της αναπληρώνει.. και άσε που ζευγαρώνουν κιολας, παρόλο που δεν ειναι η εποχή τους ακομα.
Και σκέψου πως εκει το νερό τους είναι μόνο απλό νερό βρύσης με ότι συνεπάγεται και η θερμοκρασία τους είναι η θερμοκρασίες του εκάστοτε καιρού.
Κάθομαι και τα χαζεύω!!!Υπέροχα είναι....τους σκοτώνω μύγες και ζουζουνια και τους τα δίνω και τα κάνουν μια μπουκια!!!!!!!!! Σχεδόν έχω κόψει την έτοιμη ψαροτροφή. Τρώνε έντομα και τους δινω αφου τα βράσω λίγο πρωτα και λιώσω με το χέρι μου, αρακά-ρεβύθια-καροτα κτλ, κι ετσι συμπληρώνουν και φυτική τροφή εκτός ζωικής...
Γενικά πιστεύω πως οτιδήποτε φυσικό είναι και πιο υγιεινό και για μας αλλα και για κάθε ζωάκι......
Aυτά που λες (ότι δεν κάνεις τεστ,δεν βάζεις αντιχλώριο, ταίζεις με ζωντανές τροφές κλπ) δεν είναι ο κανόνας.
Η έτοιμη ψαροτροφή είναι ότι καλύτερο και είναι μελετημένη για να δίνει όλα όσα χρειάζονται τα ψάρια μας.
Το γιατί παλιότερα σου πέθαιναν τα ψάρια...κάτι θα έφταιγε.
Αρακά μη δίνεις συχνά.
__________________




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01594 seconds with 11 queries