Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #73  
Παλιά 21-09-09, 06:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
το τεστ το εχουμε κανει 5 χρονια πριν....
θα ψαξω να το βρω...
αληθεια ποσο κοστιζει να κανεις ενα τεστ τωρα...

---- οσο για το πρωτο γεμισμα μαλλον θα γινει μισο βρυσης και μισο γεωτρησης η ολο βρυσης...
Φίλε Ηλία, το μόνο σίγουρο είναι ότι τουλάχιστον οι σκληρότητες δεν πολυαλλάζουν με την πάροδο του χρόνου, γιατί εξαρτάται επ' ακριβώς από τον υδροφόρο ορίζοντα που το μεταφέρει έως και την αυλή σου.

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο, όπως ακριβώς τα έχει πει και ο Άντρος, είναι για το κάτι τί άλλο που υπάρχει μέσα στο νερό που θα μπορούσε αυτόματα να καταστούσε το νερό απαγορευτικό για ενυδρειακή χρήση.

Γιάννο, σου συνιστώ για ακόμα μια φορά να πραγματοποιείς ανάλυση του νερού κάθε χρόνο, ιδιαίτερα κατά την καλοκαιρινή περίοδο όπου πραγματοποιείται υπεράντληση του υδροφόρου ορίζοντα, επιτρέποντας ή αλλάζοντας την ποιότητα του νερού. Προσωπικά πειν 10 τόσα χρόνια, είχα κάνει ανάλυση του δικού μου νερού και είμουν στην ευχάριστη θέση να ακούσω ότι το νερό ήταν "πόσιμο". Μερικά χρόνια αργότερα, έχω ένα νερό που και για πότισμα των λουλουδιών φαίνεται να είναι ύποπτο! Η αλήθεια είναι ότι δεν παίζουμε με αυτό το πολύ σημαντικό θέμα, όσο και αν στοιχίζει μια ανάλυση του νερού.

Φίλε Ηλία, κάνε καλύτερα το πρώτο και σημαντικότερο σου γέμισμα με νερό της υδατοπρομήθειας, ώστε να ξεκινήσει ορθά το βιολογικό κτίσημο της λίμνης σου. Υπάρχουν μέταλλα και ενώσεις που μπορούν να προκαλέσουν τεράστια προβλήματα στην υγειή ανάπτυξη των εστιών βακτηριδίων, φυτών, ψαριών! Κάποια από αυτά ίσως να υπάρχουν στο νερό τηε διάτρυσης σου. Μην ξεχάσεις όμως να τοποθετήσεις και την σωστή δόση αντιχλωρίου. Τυχόν φυτά με ριζώματα που θα πάρεις από άλλους φίλους που έχουν λίμνη, θα βοηθήσουν άμεσα στη βιολογία.

Ναι Γιάννο, το σύστημα Α/Ο μπορεί να κατεβάσει αισθητά τις σκληρότητες. Γνωρίζω ότι υπάρχουν τέτοια συστήματα για ενύσχυση της λίμνης, αλλά ειλικρινά δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου το θέμα αυτό στο παρελθόν. Μπορείτε να ψάξετε και εσείς στο διαδίκτυο αν θέλετε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01732 seconds with 11 queries