Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-05-16, 11:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή DIY ταχυθερμαντήρας

Από καιρό ήθελα να φτιάξω κάτι τέτοιο για τις αλλαγές στα Χρυσόψαρα, ειδικά για τον Χειμώνα που οι διαφορές θερμοκρασίας δικτύου και ενυδρείου είναι μεγάλες.
Ετσι τη προηγούμενη εβδομάδα κάποιος έσπασε τον βραστήρα που ζεσταίνουμε νερό για καφέ στο γραφείο.
Βρήκα λοιπόν ευκαιρία να φτιάξω έναν ταχυθερμαντήρα.
Η συγκεκριμένη δουλειά είναι καθαρά σε πειραματικό στάδιο και θα γίνουν πολλές δοκιμές πριν μπει σε λειτουργία, και αυτό θα γίνει τον Χειμώνα γιατί τώρα δεν είναι απαραίτητο να ζεσταίνω το νερό.
Ο στόχος μου είναι να είναι απόλυτα ασφαλές για εμένα (δεν παίζουμε με το Ηλεκτρικό ρεύμα), για τα ψάρια (μη τα βρω μπουγιαμπέσα) αλλά και για όλο το ενυδρείο. Αν κατά τις δοκιμές δω πως χρειάζεται , μπορεί να προσθέσω και έναν STC για να ελέγχω την θερμοκρασία, γιατί σε περίπτωση που δεν υπάρχει νερό στο δίκτυο θα υπάρξει πρόβλημα, το νερό θα βράσει.
Ο συγκεκριμένος βραστήρας είχε αντίσταση που παρόλο τον λειτουργούσαμε πολλά χρόνια δεν έχει τη παραμικρή φθορά, και μετά από ένα ελαφρύ καθάρισμα με ξύδι έγινε σαν καινούριος, γυαλίζει.
Η αντίσταση είναι 2KW, αρκετά δυνατή δηλαδή και θέλει τη δέουσα προσοχή.
Κράτησα λοιπόν την αντίσταση και τη πλάτη της κανάτας
Εδώ η αντίσταση είναι πριν την πλύνω με ξύδι




Κόλλησα μόνιμα της επαφές που έχει η αντίσταση
(Είναι λίγο θολή η φωτογραφεία)



έβαλα κλέμες και έβαλα από έξω διπλό μακαρόνι θερμοσυστελλώμενο



Το κουτί το έφτιαξα από ρετάλια πλεξιγκλάς που μου έχουν περισσέψει, είναι πάχους 15 χιλιοστών και είναι κομμάτια που έχουν περισσέψει από το Auaponic.
Ήταν και ευκαιρία να δοκιμάσω και το δισκοπρίονο
Γύρισα τον δίσκο ανάποδα, γιατί έχω παρατηρήσει πως έτσι κόβεται το πλεξιγκλάς με ωραίο φινίρισμα και έκοψα τα κομμάτια



Και μετά κόλλημα και βίδωμα



Στη πλάτη του κουτιού προσάρμοσα τη πλάτη της κανάτας , τη κόλλησα με ενυδρειακή σιλικόνη και την συγκράτησα με ανοξείδωτες βίδες.
Οι συγκεκριμένες βίδες είναι δοκιμασμένες στο ξύλινο και εδώ και 2 χρόνια σχεδόν που λειτουργεί το ενυδρείο δεν υπάρχει ίχνος σκουριάς.



Στο πάνω μέρος, εκεί που θα μπει το καπάκι , δημιούργησα ένα χείλος και το γέμισα με σιλικόνη για να λειτουργήσει σαν φλάντζα





Το απόγευμα θα πεταχτώ να πάρω 2 ρακοράκια για να γίνει η είσοδος και η έξοδος του νερού και θα αρχίσω τις δοκιμές στεγανότητας.
Οι δοκιμές θα γίνουν με πίεση δικτύου (3bar περίπου) παρόλο που ποτέ δεν θα συμβεί αυτό γιατί η έξοδος του νερού θα είναι πάντα ανοικτή και η πίεση θα είναι μόνο από 1 μέτρο περίπου ύψος της σωλήνας που πάει στο ενυδρείο.
Το βραδάκι η συνέχεια .....
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02031 seconds with 11 queries