Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 02-07-13, 20:33
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι.

Η βδομάδα δε ξεκίνησε καλά, σκούπισα τη μικρότερη γκαπίνα μου. Είχε κρυφτεί πίσω από τα limnophila και δε την πήρα χαμπάρι παρά μόνο όταν είχε καταλήξει στο κουβά. Την έβαλα για λίγο στο ενυδρείο αλλά είχε μαζέψει εντελώς το ουριαίο πτερύγιο (δε φαίνονται τα χρώματά της) και κουνιόταν μόνο με τα πλαινά πτερύγια (ακίνητη σχεδόν εντελώς η ουρά). Επειδή φοβήθηκα την έβγαλα και την έχω βάλει σε κουβά με καθαρό νερό (15lt) που το αλλάζω κάθε δυο μέρες. Την τάισα και έφαγε ελάχιστο. Περνάει όλη τη μέρα στην επιφάνεια, ακουμπισμένη στο τοίχωμα του κουβά. Παίζει να είναι κάποιο εσωτερικό οίδημα που με το καιρό θα απορροφηθεί ή είναι καλύτερα να το λήξω να μη την ταλαιπωρώ?

Παράθεση:
Μαλλον εχεις κουρμπαριστο καπακι?
Αλλιως το καναλι δεν χαλαει τα νευρα.
Όχι δεν έχω κουρμπαριστό καπάκι (έτσι τουλάχιστον νομίζω). Είναι το κλασικό των 60 εκ. της Juwel. Όταν λέω νεύρα, εννοώ αυτά που είναι περιμετρικά του πλαισίου στήριξης της ταΐστρας. (αυτά που έχω σημαδέψει στη φωτό)

Παράθεση:
Να προσεξεις γιατι μαλλον ο ανακλαστηρας, μπορει να χαλασει με τη θερμοκρασια το καλωδιο.
Ο ανακλαστήρας από την πίσω πλευρά του, μετά από 6 ωρη λειτουργία μου δείχνει 35οC. Η λάμπα βέβαια από μπροστά και κοντά στο άκρα της δείχνει και 64oC.

Ήρθαν και τρία από τα τεστ (NH3/NH4, NO2, NO3). Ξεκίνησα με αμμωνία, κίτρινο μου βγήκε αλλά όχι το κίτρινο της κάρτας. Βέβαια δεν έχει και καμία σχέση με το 0,25. Ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες όπως τις έγραφε, είχα κουνήσει καλά και τα μπουκάλια πριν ξεκινήσω. Το μόνο που δεν έκανα είναι να κουνήσω μετά τη προσθήκη του πρώτου υγρού όπως κάνει εδώ και κούνησα στο τέλος αρκετά πιο δυνατά το δοκιμαστικό σωλήνα. Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με το χρώμα, ή έχω κάνει πατατιά?
Μέτρησα λίγη ώρα μετά από τάισμα και πριν από αλλαγή νερού (αλλάζω το 25% δυό φορές τη βδομάδα), παίζει κανένα ρόλο? (μέτρησα τότε για να πάρω τη δυσμενέστερη περίπτωση)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cover01.jpg
Εμφανίσεις:  933
Μέγεθος:  41,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cover02.jpg
Εμφανίσεις:  225
Μέγεθος:  45,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01704 seconds with 12 queries