Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #407  
Παλιά 25-07-17, 14:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotisamor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη σκέφτομαι να τραβήξω παροχή(σωλήνα) και να γεμίζω το ενυδρείο κατευθείαν απο την βρύση , οπότε μάλλον το φίλτρο άνθρακα είναι απαραίτητο .
Δεν θα προετοιμάζω το νερό σε βαρέλι .

Μπορεί να κάνω πιο μικρές και πιο συχνές αλλαγές νερού για να μην έχω απότομες αλλαγές θερμοκρασίας .

Ένα-δύο καπάκια prime κατά την αλλαγή τα ρίχνω πάντα , για καλό και για κακό .
-------------------------
Πιο πολύ φοβάμαι κατά τις μεγάλες αλλαγές μήπως το χλώριο σκοτώσει την βιολογία μου.
Το φιλτρο ανθρακα ειναι οτι καλυτερο.
Μεχρι τοτε μπορεις να κανεις αλλαγη απευθειας απο τη βρυση, βαζωντας το αντιχλωριο στο ενυδρειο πριν μπει το νερο.
Κανω 70-80% αλλαγη ετσι.
Η θερμοκρασια του νερου της βρυσης αυτον τον καιρο δεν κατεβαζει τη θερμοκρασια κατω απο 3 βαθμους. (25.5 εχω στο ενυδρειο, στους 23 πεφτει, χθες εκανα 90% αλλαγη)
Αν η εισαγωγη του νερου γινεται αργα και οχι με τερμα τη βρυση, δεν υπαρχει προβλημα.
Να αφηνεις να τρεξει νερο πριν αρχισεις να το βαζεις στο ενυδρειο. Να καθαριζουν οι σωληνες απο το στασιμο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01381 seconds with 11 queries