Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 27-12-12, 00:52
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειναι να ασχοληθεις με ριτινες τοτε καλυτερα πηγενε για οσμωση που και πιο ευκολη ειναι στη χρηση και οικονομικοτερη. (btw ριτινες χρησιμοποιω, αλλα τις ειχα βρει τζαμπα σε μεγαλη ποσοτητα γι αυτο...)
Ο ζεολιθος παλι ειναι φανταστικο υλικο για καποιες συγκεκριμενες χρησεις οχι ομως για αποσκληρανση.
Οτι ριχνει λιγο τις σκληροτητες τις ριχνει, οχι ομως τοσο αισθητα οσο η τυρφη.

Οσο για την τυρφη, ειναι κατα τη γνωμη μου αναντικαταστατο υλικο, ειτε εχεις οσμωση ειτε οχι, και μονο για τις ουσιες που βγαζει...
Για εξήγησέ μου λίγο σε παρακαλώ. Με ενδιαφέρει πολύ. Το σκεπτικό μου ήταν να βάλω σε ένα εσωτερικό φίλτρο κατιονική ρητίνη. Ένα (1) λίτρο περίπου. Πόσο θα μπορεί να ρίξει την GH σε μια ποσότητα ας πούμε 50 - 70 λίτρων και σε πόσες ώρες; Διάβασα ότι ξεπλένεται μετά με κάποιο είδος διαλύματος. Μετά από πόσο καιρό θα είναι άχρηστη; Ρωτάω γιατί γράφεις "πήγαινε για όσμωση που και πιο εύκολη είναι στη χρήση και οικονομικότερη." Ποιά η δυσκολία να την έχω μέσα σε ένα φίλτρο και να δουλεύει όπως με την τύρφη; Όσο αφορά την τύρφη, επειδή έχω καταλάβει όλα όσα λέτε για τις ουσίες που βγάζει θα την έχω στο εσωτερικό του ενυδρείου μόνιμα (εννοείται με τις καθιερωμένες αλλαγές - ρουτίνες).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,09740 seconds with 11 queries