Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 05-05-11, 21:44
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρις καθολου κοντρα μεχρι να φτιαξει σχεση με εναν ανθρωπο και αν μιλαγαμε για εκπαιδευση και οχι για ενταξη στην οικογενεια αναγκαστικα θα επαιρνε μερικες διορθωσεις

αν και πιστευω οτι σε αλλο χωρο ο σκυλος θα ηταν αλλιως , προφανως ποτε δεν ειχε παιξει με τα αφεντικα του και θα του κοπαναγαν και καμια να γινει φυλακας , η αντιδραση που περιγραφεις ειναι αμυντικη και εσυ απλα το αποκανες το σκυλι

Το να δαγκωνει ενας σκυλος ενα παιδι δεν ειναι ανισοροπια , π.χ. εμενα ο σκυλος μου ξερει οτι παιζει μονο με εμενα τον ταιζω μονο εγω κλπ

και παει μια μερα ο υποτιθεμενος γιος μου και εκει που τον χαιδευει στην πλατη του χτυπαει το κεφαλι χαιδευτικα και ο σκυλος τον δαγκωνει και τον αφηνει αμεσως , ο σκυλος δεν ειναι ανισορροπος , βαζει ορια , ο σκυλος ειναι ζωο και προσπαθει να κυριαρχησει αν ξερεις τι σου γινεται και μεσα απο το παιχνιδι αποκτας τον σεβασμο του σκυλου σου και ας ειναι και το χειροτερο κερατο που εχει βγει

Ενας δυνατος σκυλος δεν δεχεται πανω απο ενα αφεντικο ( αυτον που τον κανει να περναει καλα παιζοντας , που τον ταιζει , τον χαιδευει και τον σεβεται )

απο αυτον δεχεται χαδια και μονο τους αλλους απλως τους ανεχεται και για τον σκυλο δεν ειναι φυσιολογικο ουτε το κλαυτερο του να ζει μεσα σε ενα σπιτι με τα παιδια να τον τραβολογανε , τον ενα να του λεει μη , τον αλλο να οτυ λεει μπραβο κλπ , αν ο σκυλος ειναι δυνατος , θα δαγκωσει τα παιδια , θα δαγκωσει πιθανον την συζηγο και αν δεν μπορει ουτε ο αντρας τους σπιτιου να τον προσεξει θα τον δαγκωσει και αυτον και θα μπει αρχηγος

οι σκυλοι καταλαβαινουν ποιον εχουν διπλα τους και αν ειναι δυνατου χαρακτηρα σου το λενε : ή αξιζεις να με πας ή σε παω
τι λες ?
εγω το αποκαμα η εγω το εφτιαξα ?
αμα το εδειναν σε εσενα το συγκεκριμενο θα ηθελα πολυ να πας να τον παρεις να τον εκπεδευσεις και να μη φωραει φιμοτρο και να σε βλεπω ισως τραβουσα και βιντεο
ξερω πολυ καλα τι μου γινετε και αμα θες μπορω να το αποδιξω αν ξερω απο σκυλια η οχι
απλα ολοι εσεις φανταζομε ειστε πολυ φιλοζωοι σωστα και εγω ειμαι το κτηνος που τα χτυπαω
ισως να λεω την αληθεια ομως και μη μου πει κανενας πο σας οτι δεν εχει δειρει ποτε του το σκυλο γιατι θα ειναι το μεγαλυτερο ψεμα που εχω ακουσει ποτε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
τώρα πήγες στα άκρα τελείως ρε Χάρη...

και πάλι όμως με κλίκερ μιά χαρά θα έστρωνε ο σκύλος-απλά αργά αργά πολύ αργά
στο ενδιάμεσο θα δούλευε πολύ για να κερδίσει φαί και βόλτα και χάδι και παιχνίδι
όπου δούλευε βάλε για αρχή ένα απλό κάτσε
και όσο προχώραγε θα μάθαινε κι άλλα

και πιθανόν να ξεκίναγαν όλα με μιά μακράν νηστεία -ώστε τουλάχιστον να καταλάβαινε γερά ότι το φαί το δίνω εγώ και το δίνω υπο όρους συνεργασίας και όχι ως δεδομένο

λυπάμαι που θα το πώ
αλλά μην είσαι τόσο σίγουρος ότι έστρωσε μιά και καλή ο σκύλος που λές με το ξύλο
κάπου κάπως κάποτε δεν αποκλείεται να κάνει τα παλιά του κόλπα-ίσως με εσένα απών ας πούμε και υπο πίεση
όχι ότι θα αποκλειόταν να έκανε "κουτσουκέλα" με την μέθοδο που προτείνω εγώ ή με οποιαδήποτε άλλη μέθοδο-εξαρτάται απο πολλά αυτό -κυρίως την ηλικία του σκύλου όταν άρχισε να επανέρχεται σε ποιό "κοινωνικές" συμπεριφορές

το ξύλο αποκλείεται-οι λύκοι δεν επιβάλλονται δια της βίας ο ένας στον άλλον αλλά δια της πυγμής κυρίως και της πειθούς
το ίδιο και οι σκύλοι
τουλάχιστον αυτοί που μεγαλώσαν με τα αδέρφια τους και την μάνα τους-γιατί συχνά έχουμε και κουτάβια που φευγουν νωρίς απο την μάνα και δυσκολευονται πολύ να μάθουν μετά τι θα πεί πειθαρχία και ιεραρχία
θα τον ειχες μονιμα με φιμοτρο δηλαδι και θα εκανε ολα οσα λες ? γιατι πολυ ανετο σε βλεπω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 05-05-11 στις 21:44 Αιτία: Automerged Doublepost
 
Page generated in 0,01953 seconds with 11 queries