Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 02-06-09, 15:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akistriantas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας καινουργιος στο site οπως και στο θεμα λιμνεςςς....Βλεποντας και διαβαζοντας εχω ενθουσιαστει υπερβολικα πολθ και θελω να φτιαξω και εγς την λιμνουλα μου.Γενικα με ενυδρεια και ψαρια εχω ασχοληθει παλιοτερα αλλα οχι και τιποτα τρομερα πραγματα.Επειδη τα χερια μου πιανουν ολη η δουλεια θα γινει απο μενα και εχει να πεσει και πολυ DIY.Ερωτηση πρωτη αν εχουμε μια λιμνη χωριτικοτητας 10000λιτρα ο κυκλοφορητης μας τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει για να γινετε σωστη δουλεια?Να σας πω οτι φιλτρο θα φτιαξω δικο μου (εχω σκεφτει πολλα πραγματα) το νερο θα οξυγονονεται απο ενα συστημα 2-3 καταρακτων δεν ξερω αν καταλαβατε αλλα δεν μπορω να περιγραψω αυτο που εχω στο μυαλο μου.....Οποτε το νερο πρεπει να ανεβαινει και γυρω στο 1,5μ.Οποτε με τα παραπανω στοιχεια τι κυκλοφορητη πρεπει να παρω???επισης ποσα watt πρεπει να ειναι????Η καταναλωση ρευματος θα αυξηθει δραματικα ας πουμε με την χρηση ενος που ειναι 100w και που θα λειτουργει 24ωρο???Ευχαριστω και καλως σας βρηκα
Γεια σου και καλώς όρισες στο GAB.
Για μια τέτοια λίμνη είμαι και εγώ στα σκαριά.

DIY φίλτρο για 10,000 λίτρα, θα πει πολύ μεγάλο πράγμα. Απαιτεί χώρο μηχανικής φίλτρανσης, χώρο βιολογικής φύλτρανσης και χώρο με φυτά για απορρόφηση των νιτρικών. Να υπολογίζεις περίπου 1000 λίτρα στο χώρο αυτό. Είναι βέβαια κάτι που εύκολα μπορείς να κάνεις, αλλά θα χρειαστείς αρκετό χώρο περιμετρικά της λίμνης σου.

Αντλία μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε βυθιζόμενη, είτε εξωτερική. Για 10,000 λίτρα, μια αντλία των 9,000 -10,000 λίτρων την ώρα είναι αρκετή, άρα να υπολογίζεις περίπου κάπου στα 100w. Να ξέρεις απλά ότι το βάθος που θα βρίσκεται η αντλία επηρεάζει και την τελική ροή που θα έχουμε. Όσο βαθύτερα, τόσο λιγότερη ροή (λόγο πίεσης).

Τί είδος λίμνης θα ήθελες να κάνεις?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01985 seconds with 11 queries