Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #70  
Παλιά 14-01-14, 21:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billos95 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου φίλε Τάκη!!!Πάντα πίστευα πως τα φυτεμένα είναι πολύ δύσκολα ενυδρεία!!!
Ευχαριστώ billos95.
Τα φυτεμένα θέλουν υπομονή και επιμονή και ένα από τα μυστικά είναι ο φωτισμός και το CO2
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη, κάποιος συμφορουμήτης το ανέφερε, αλλά το επιβεβαίωσα θεωρητικά συγκρίνοντας το φάσμα εκπομπής των συνηθισμένων λευκών led, ότι για φυτεμένο ταιριάζουν τα warm white.
Τα λευκά led έχουν πολύ μικρή εκπομπή στο άνω άκρο του φάσματος (μπλε). Έχουν όμως μια κορυφή στο κάτω άκρο (κόκκινα) που είναι και αυτή που εκμεταλλεύονται τα φυτά. Τα άσπρα led θερμού λευκού διαφέρουν από τα φυσικού και ψυχρού λευκού στο ότι έχουν αυτή την κορυφή μεγαλύτερη.
Η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω αυτές τις λεπτομέρειες και μόνο από παρατηρήσεις και πειραματισμούς βγάζω κάποια συμπεράσματα. Βλέπεις δεν χρησιμοποίησα εξειδικευμένα led αλλά απλά και έτσι μόνο με δοκιμές μπορώ να δω πως και πόσο αποδίδουν ή τι παρενέργειες έχουν.
-------------------------
Ευτυχώς που είναι πολύ φθηνά αυτά τα led
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψυχρού λευκού δεν έχουν καθόλου κόκκινο. Τώρα μπερδεύτηκα. Δεν ξέρω πια ποιός τύπος είναι καλύτερος για φυτεμένα.
Μην ανησυχείς, δοκιμή και λάθος, έτσι γίνεται σε κάθε τι καινούριο.
Μάλλον είμαι πρωτοπόρος με τέτοιο τύπο led σε φυτεμένο.
(Πρωτοπορία ε, ανακάλυψα το τροχό ή τη φωτιά ; )
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 14-01-14 στις 21:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01662 seconds with 11 queries