Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 30-11-16, 10:12
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Αρχικά, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις.

Διαβάζοντας και το άλλο site που πρότεινε ο φίλος @revolution1925, μου φαίνεται παράξενο που ξεκίνησαν τις γέννες τέτοια εποχή.

Στο νερό βάζω μια γενική βιταμίνη (σύμπλεγμα ειδικό για παπαγάλους). Θα πάρω όμως συμπλήρωμα ασβεστίου μιας και δεν τους έδινα κάτι γι' αυτό και η θυλικιά έχει κάνει ήδη 4 αυγά.

Από διατροφή, πέραν των σπόρων, τους δίνω καρότο (το τσακίζουν) και το κοτσανάκι από φύλλα λάχανου. Αυγό δεν έδινα,
Ν' αρχίσω ή όπως λέτε θα τα προετοιμάσω και για άλλες γέννες? (πράγμα που δεν το θέλω τέτοια εποχή)

Είναι ζευγάρι στάνταρ, το πήρα από γνωστό μου και συμπεριφέρονται και σαν ζευγάρι τα πουλιά.:

ΟΚ, θα την αφαιρέσω την φωλιά αλλά όπως έγραψα τα αβγά τα ξεκίνησαν πριν καν την αγοράσω και επιμένουν να γεννάνε εκτός. Τώρα που το σκέφτομαι, νομίζω ότι ξεκίνησαν λίγες μέρες αφού άρχισα να βάζω αυτή την βιταμίνη στο νερό. Λέτε να παίζει κάποιο ρόλο?

Σήμερα, έχω την εντύπωση ότι δεν είδα το δεύτερο αυγό στο πάτωμα του κλουβιού. Δεν είμαι όμως και σίγουρος γιατί βιαζόμουν και λόγω του ότι το χαρτί που τους βάζω είναι άσπρο θέλει να κοιτάξεις καλύτερα. Θα κοιτάξω πιο προσεκτικά το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι και θα ενημερώσω. Επίσης και τα δύο πουλιά ήταν μέσα στην φωλιά σήμερα.

Εφημερίδα δεν θέλω να τους βάλω γιατί το κάνουν κομματάκια το χαρτί και δεν θέλω να μασουλάνε χαρτί με μελάνια και χημικά που έχουν οι εφημερίδες. Ίσως να υπερβάλω αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01994 seconds with 11 queries