Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-11-16, 21:09
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Love birds και αυγά.

Καλησπέρα.

Έχω αγοράσει ένα ζευγάρι love birds για την μικρή μου κόρη.
Όλα καλά και το ζεύγος χαίρει άκρας υγείας. Το πρόβλημά μου είναι οτι έχει τρελαθεί να κάνει αυγά! Έχει κάνει μέχρι στιγμής 4 σε δύο δόσεις.
Την πρώτη φορά έκανε το πρώτο στο πάτωμα του κλουβιού. Μόλις το είδα, πήγα αμέσως και τους αγόρασα φωλιά. Την έβαλα στο κλουβί και πιάνοντας με γάντι το αβγό το έβαλα μέσα και τα άφησα σε σχετικά ήσυχο μέρος. Σε μία-δυο μέρες να σου και δεύτερο αβγό, πάλι στο πάτωμα του κλουβιού (!!) ενώ είχα δει οτι χρησιμοποιούσαν την φωλιά. Τι να κάνω, το πιάνω και αυτό και το βάζω και αυτό μέσα στην φωλιά.
Για καμιά εβδομάδα τα έβλεπα να μπαίνουν τακτικά στην φωλιά και θεώρησα ότι τα φρόντιζαν. Απο περιέργεια, αφού πέρασαν 10 μέρες περίπου, άνοιξα προσεκτικά την πλάτη της φωλιάς για να δω τι γίνεται και η φωλιά ήταν πεντακάθαρη! Ουτε αβγά, ούτε κουτσουλιά καν!!!! Που πήγαν τ' αβγά, οεο?

Τες πα, έχουμε συνέχεια. Άφησα την φωλιά στο κλουβί, μιας και κάθε βράδυ έμπαιναν εκεί για ύπνο.
Και ..... Πριν τρεις μέρες, να σου νέο αβγό, ΠΑΛΙ στο πάτωμα του κλουβιού. Αυτή την φορά δεν το πείραξα. Το άφησα εκεί. Δεν είδα όμως να του δίνουν σημασία, μιας και το έβαλαν στην άκρη και το παράτησαν.
Χθές όμως ήρθε και το τέταρτο!! Και αυτό στο πάτωμα και η θηλυκιά απο πάνω του συνεχώς να το κλωσσάει έξω μόνη της. Ο κύριος την παρατάει και μπαίνει στην φωλιά μόλις με δει. Αυτή εκεί, βράχος! Μόλις με δει οτι έφυγα, ξεμυταει και πάει να της κάνει παρέα και ο λεγαμενος.

Το άλλο αβγό δεν του δίνουν καμία σημασία. Είναι παρατημένο σε μια γωνιά του κλουβιού.

Αυτά είναι τα γεγονότα έως τώρα. Και το ερώτημά μου είναι. Τι κάνω? Να βάλω το αβγό που κλωσσάει η μαντάμ μέσα στην φωλιά ή όχι? Φοβάμε οτι θα την φοβίσω και θα παρατήσει το κλωσσημα.

Δεν τολμαω ούτε το κλουβί να καθαρισω και σε λίγο η κατάσταση θα είναι χάλια!
Τι να κάνω? Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη!


Sent from my Galaxy Tab Pro
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01569 seconds with 11 queries