Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 25-04-11, 15:58
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Μόλις το Μ.Σάββατο αγορασα ενα ζευγος απο τα παραπάνω πουλάκια,είναι ντόπιας παραγωγής μεγαλωμένα απο γονείς γκούλντιας ετους 2010,ο εκτροφέας που μου τα έδωσε έχει πάρει και 1ο πανελλήνιο βραβείο μορφολογίας για κάποια απο τα παραπάνω πουλάκια.Ο λογος που τα αγόρασα είναι γιατι έχω ακούσει και διαβάσει οτι σε γενικές γραμμές είναι ιδιότροπα πουλάκια και αρκετά ευαίσθητα (τα περισσότερα που εισάγονται εχουν μεγάλο ποσοστο θνησιμότητας πράγμα που έχω παρατηρήσει και εγω απο επισκέψεις μου σε πολλά μαγαζιά,στο μεγάλο μαγαζι της Θεσ/νικης είχε αρκετα απο τα οποία τα περισσότερα ήταν φουσκωμένα).Οι ιδιαιτερότητες που έχουν είναι κυριώς στο φαί και το νερό τους ,οταν βάλεις κάπου την ποτήστρα που πίνουν νερό καλό είναι να μην της αλλάξεις ποτε θέση γιατι υπάρχει πιθανότητα να χάσουν το νερό τους και να πάν απο δίψα,τα σπόρια τους πρέπει να τα φυσάμε καθημερινα για να φεύγουν τα άδεια τσόφλια γιατι πολλές φορες δεν μπαίνουν στον κόπο να σκαλίζουν τα σπόρια για να βρούν τα γεμάτα απο κάτω,καλή καθαριότητα ,θερμο και ξηρό περιβάλλον η υγρασία τα τσακίζει ,καλής ποιότητας τροφη και καλά είναι να έχουν και ενα τσαμπάκι κεχρί μεσα στο ενυδρείο που λειτουργεί ως αντιστρές.Για αναπαραγωγη απο οτι μου είπε είναι αρκετα εύκολα και ιδιαίτερα αν είναι μεγαλωμένα απο ιδιούς γονείς γιατι μαθαίνουν και αυτα να μεγαλώνουν τα μωρα τους αλλιώς παίρνουμε τα αυγά και τα βάζουμε σε άλλο συγκεκριμμένο είδος παραδεισίων (μαυρούλικα δε θυμάμαι το όνομα τους)αυτες τις λίγες πληροφορίες απο μένα περισσότερα οταν αποκτήσω εμπειρια στα πουλιά μελετώντας τα στην πράξη.
-------------------------
http://www.birdsworld.gr/Exotics/gouldian.htm
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος : 25-04-11 στις 15:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01509 seconds with 11 queries