Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 17-11-22, 00:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το φίλτρο είναι eheim classic 350 εξωτερικό πολύ καλό!. Πλένω όλα τα υλικά του καλά και τα ξανατοποθετώ λογικά. σωστά Αλλάζω απλά το βαμβάκι και το κάρβουνο σωστά;σωστά απλά το κάρβουνο το κρατάς για λίγες μέρες και μετά πέταμα Είχα πάρει άμμο σαν υπόστρωμα για τα φυτά και από πάνω χαλίκι το οποίο όμως θα αλλάξω. Άρα πλένω καλά και την άμμο και ξαναβάζω φυτά. Θα βάλω πολύ εύκολα φυτά όπως και πριν πχ βαλισνερια απλά έχω μπερδευτεί και με τον φωτισμό.για εύκολα φυτά όπως είπα μια απλή λάμπα αρκεί (δες και τα άρθρα για τον φωτισμό) Όπως και να έχει επειδή έχω πελαγωσει έχω δουλειά μέχρι εκεί. Πλένω το ενυδρείο, το φίλτρο, υπόστρωμα και κάνω μετρήσεις στο νερό της βρύσης για να δω τι με παίρνει. Μετρήσεις όχι με χαρτάκια που έχω ήδη αλλά με υγρό. Έχεις να προτείνεις κάποια συγκεκριμένα; της Api θεωρούνται αξιόπιστα.https://www.skroutz.gr/s/25673734/AP...-Test-Kit.html Λογικά πάντως το νερό της βρύσης σου είναι μέτρια σκληρό οπότε αν δεν θέλεις να μπεις στη διαδικασία να το επεξεργάζεσαι διάλεξε τα αντίστοιχα είδη ψαριών.Εφόσον βάλω νερό και μη θέλοντας να μπλέξω με στρώσιμο με αμμωνία τι βακτήρια να βάλω στο νερό για να το στρώσω ( γιατί δεν νομίζω να βρω μπολι).
Προσωπικά δεν πιστεύω σε μπουκαλοβακτήρια και δεν τα συνιστώ. Μπορείς να ακολουθήσεις τη μέθοδο με την τροφή αν δεν βρίσκεις μπόλι.
*.....και μην πελαγώνεις Χαλαρά και με υπομονή όλα θα γίνουν μια χαρά
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01513 seconds with 11 queries