Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 08-10-13, 06:50
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω την μαύρη αλήθεια ούτε και εγώ κατάλαβα!
Αλλά με την σόμπα έχεις το εξής. φτιάχνεις σπείρα από χαλκό είτε εσωτερικά του λέβητα είτε εξωτερικά και μια σερπαντίνα να είναι σε ψηλότερο σημείο (τουλάχιστον 10 πόντους) και από εκεί και πέρα δουλεύει η θερμότητα ως κυκλοφορητής
Τώρα το νερό του ενυδρείου το περνάς μέσα από την σερπαντίνα με κάποιο κυκλοφορητή που τον ελέγχει κάποιος κοντρόλ θερμοκρασίας
Εγώ αυτό θα έκανα. Έτσι θα μπορώ νομίζω και εγώ να κάθομαι στο δωμάτιο
Αλλά και το νερό να ζεσταίνεται λίγο πιο γρήγορα
με την σομπα που εχω βαλει στην φωτο πιο πανω αυτο ειχα σκεφτει. να κανω σπιρες γυρο απο την σομπα με χαλκο και να πηγαινει σε ενα δοχειο λιγο πιο πανω απο την σομπα. απο εκει με ενα μικρο κικλοφοριτη να περναω το νερο απο το ενυδρειο. ετσι να ζεσταινω κατα κυριο λογο το ενυδρειο και μετα κι εμενα... αυτο που δεν ξερω και θελω να μαθω ειναι τι καταναλωση μπορει να εχει σε πετρελαιο μια τετοια σομπα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά αυτό που περιγραφώ παραπάνω δεν είναι πατέντα. Πουλιόντουσαν κανονικά στην δεκαετία του 80. Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. Περνούμε μια παρομοια σόμπα http://www.casa-energy.gr/online-sho...u/t-180-detail Στο πάνω μέρος που είναι η εστία και στην πάντα που είναι η δεξαμενή πετρελαίου, τα αφαιρούμε και προσαρμόζουμε μια μεταλλική δεξαμενή νερού που ταιριάζει εκεί μέσα. Στην δεξαμενή νερού τοποθετούμε τον κυκλοφορητή που θα γυρίζει το νερό. Στην προκειμένη περίπτωση με κάποια σερπαντίνα μέσα στο ενυδρείο. Χρειαζόμαστε επίσης μια δεξαμενή για το πετρέλαιο που θα τοποθετηθεί κάπου ψιλότερα από την σόμπα. Αυτό γίνετε γιατί το πετρέλαιο πάει στο καρμπιρατέρ της σόμπας με την βαρύτητα. Ακόμα θα χρειαστεί και μια ακόμα δεξαμενή νερού που θα μπει και αυτή ψιλά. Αυτή παίζει το ρόλο του δοχείου διαστολής και συμπλήρωση νερού στο κύκλωμα. Θερμοστάτη που θα κανονίζει την ροη του πετρελαίου μέσο ηλεκτρικού ρεγουλατορου. Εδώ είναι το θέμα που θα μπει ο αισθητήρας. Και νομίζω πως είναι το μεγάλο πρόβλημα. Μέσα στο ενυδρείο η στο δωμάτιο; Ο αισθητήρας κανονίζει την ροη του πετρελαίου για να αυξομειώνει την θερμοκρασία. Δυστυχώς θα αργήσω πολύ να πάω στο εξοχικό για να έβγαζα φωτογραφίες να σας το δήξω για να καταλάβετε καλύτερα.
φιλε σε ευχαριστω πολυ!!! τωρα καταλαβα ναι...
λιγο πιο πολυμπλοκο απο αυτα που εχω σκεφτει, αλλα ειναι σωστη η ιδεα σου!!! πες μου κατι αλλο. η σομπα που εβαλες, και ισως και γενικα οι σομπες πετρελαιου, ξερεις τι καταναλωση εχουν?? η σομπα σου στο εξοχικο που λες, τι καταναλωση ειχε περιπου...?? ευχαριστω και παλι!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 08-10-13 στις 06:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01635 seconds with 11 queries