Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 24-02-05, 09:53
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Τα άσπρα κόπρανα είναι ένδειξη για εσωτερικά παράσιτα. Το γεγονός ότι τρώει ακόμη ο δίσκος είναι πολύ καλό σημάδι, καθώς η όποια θεραπεία (π.χ. flagyl) θα είναι πιο αποτελεσματική αν παίρνει τοφάρμακο από το στόμα.
Παράθεση:
Έχω 25 αρκετά μικρά ψαράκια που ταιριάζουν μεταξύ τους εκτός από 8 Κάμπη που είναι αρκετά δραστήρια. Το ενυδρείο είναι 160 lit GH 12 – PH 6,5 .
Όσον αφορά τις συνθήκες και τα λίτρα στις οποίες πρέπει να κρατιούνται οι δίσκοι τα είπαμε πολλές φορές. Κάνε μια αναζήτηση σε παλιά ποστ και θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Το προτιμότερο θα ήταν ο δίσκος σου να βρίσκεται σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο μαζί με άλλους τρεις δίσκους και όχι με διάφορα άλλα ψαράκια. Το ph 6.5 πως το πέτυχες; Μηπως χρησιμοποιείς τίποτε χημικά; Έχεις σταθερές συνθήκες;
Παράθεση:
Με συχνές αλλαγές νερού (4lit / μέρα)βελτιώθηκε το χρώμα του.
Εκτός και αν εννοείς 40 λίτρα ανά μέρα και το έγραψες λάθος. Οι αλλαγές αυτές είναι σαν να μην έγιναν. Εγώ σε 240 λίτρα κάνω αλλαγές 70 λίτρα δυο φορές την εβδομάδα, σε δισκοενυδρείο με πολύ χαμηλή ιχθυοφόρτωση.
Παράθεση:
Του έκανα θεραπεία για εξάμιτα (αν το λέω σωστά) 3 φορές και δεν είδα αποτέλεσμα.
Να ξέρεις πως αν η θεραπεία δε γίνει σωστά, (μικρότερη δόση ή αν δεν ολοκληρωθεί σωστά ο κύκλος της θεραπείας) τότε μπορεί να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα. Δημιουργούνται ανθεκτικά στελέχη των παθογόνων οργανισμών τα οποία είναι πολύ πιο δύσκολο στη συνέχεια να αντιμετωπίσουμε.
Εγώ θα πρότεινα απομόνωση του δίσκου σε ενυδρείο νοσοκομείο, άνοδο της θερμοκρασίας μέχρι και 32 βαθμούς σταδιακά και αν δε διορθωθεί η κατάσταση σε μια-δυο μέρες σωστή θεραπεία με flagyl.
Και μετά το τέλος της θεραπείας το καλύτερο θα ήταν να μπει σε ένα ενυδρείο σωστά στημένο για δίσκους με ό,τι αυτό συνεπάγεται...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01501 seconds with 11 queries