Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 03-05-12, 15:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς έχω και άλλες ερωτήσεις για σένα.
Ευτυχώς να λες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Α. Χλωρίωση θα πρέπει να γίνεται ανα τακτά χρονικά διαστήματα;Ρωτάω γιατί αν το χλώριο είναι να μου στοιχήσει σε λίγους μήνες πολύ μήπως ήταν καλύτερα να πάρω μια λάμπα UV.
Χλωρίνη, υπάρχει σε μεγάλους κουβάδες, όπως αυτή που χρησιμοποιούν και στις πισίνες. Θα σου αντέξει για πολλούς μήνες ή και χρόνια, ανάλογα με τον όγκο νερού της δεξαμενής σου. Με τη χωρήγηση της χλωρίνης, απαλλάσεσαι εντελώς και από όλα τα είδη της άλγης (αιωρούμενη-τρυχοειδής). Με τη λάμπα UV χωρίς χλωρίωση, απλά απαλλάσσεσαι ΜΟΝΟ από την αιωρούμενη! Η τρυχοειδής θα αναπτύσσεται κανονικά στα τοιχώματα της δεξαμενής σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Β.Οπως θα δείς και στην εικόνα το σημείο του καταράχτη υπολογίζω να έχει πλάτος 40-50 cm ...Το ύψος θα είναι περίπου 60cm και θα τρέχει μέσα.Πώς να το φτιάξω μόνος μου?Δεν θα πρεπει να έχει κάποιο κουτί να γεμίζει και να ξεχιλίζει προς τα κάτω?
Δεν χρειάζεται να έχει κάποιο κουτή, φτάνει το λάστιχο που θα μεταφέρει το νερό εκεί πάνω να είναι με τέτοιο τρόπο στεραιωμένο, ώστε να επιτρέπει τη ροή μόνο προς τη λίμνη σου και όχι προς άλλες κατευθύνσεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Γ.Συμφωνώ για το skimmer και θα ήθελα να μου πεις μοντέλο και πόσα λίτρα να χωράει...Αυτό έχει και φίλτρο σωστά?Οποτε δεν θα χρειαστώ κάποιο άλλο είδος φίλτρου, σωστά?
Άλλο το σκίμερ επιφανείας και άλλο το φίλτρο! Το σκίμερ θα σου μαζεύει ότι στεραιό θα πέσει στη λίμνη, από φύλλα, έντομα, λουλούδια κ.λ.π. ενώ το φίλτρο θα σου μαζεύει τις σκόνες και οτιδήποτε άλλο μικροσκοπικό ξεφύγει από το σκίμερ. Το φίλτρο μπορείς να το φτιάξεις εύκολα και μόνος σου, αφού δεν θα δέχεται έτσι και αλιώς μεγάλο φορτίο ακαθαρσιών. Θα χρειαστείς μόνο σταθερό Κ1 για να μαζεύει τη σκόνη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Δ.Τι έιδους αντλίες να επιλέξω..Θα ήθελα να είναι οικονομικής κατανάλωσης σε ρεύμα.
Αφούστιγμής δεν θα έχεις μέσα στο νερό κάποιο βιοφορτίο, όπως ψάρια και φυτά, τότε μπορείς να διαλέξεις όποια ροή εσύ επιθυμείς, αναλόγως και της ηλεκτρικής ενέργειας που θέλεις να καταναλώνεις. Μπορείς κάλλιστα να κάνεις σκέψεις από μια αντλία των 6,000 λίτρων μέχρι και τα 20,000 λίτρα που θα σου δημιουργεί αρκετά μεγάλη ροή που θα εντυπωσιάζει. Αν αποφασίσεις για 2 αντλίες, τότε 2 των 5000 λίτρων θα είσαι εντάξει.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε.Η μία αντλία θα είναι μέσα στο skimmer και θα στέλνει στον καταράχτη και η άλλη απλά στο συντριβάνι?
Μπορείς να στρέψεις τη μια απευθείας στον καταρράκτη όπου θα μπορείς κιόλας να την κλείνεις όποτε θέλεις και την άλλη να την συνδέσεις με το σκίμερ και το φίλτρο και μετά προς ένα μικρό ρυάκι που θα καταλίγει προς τη δεξαμενή σου. Σε γενικές γραμμές όμως, η όποια αντλία υποστηρίζει το φίλτρο/σκίμερ, πρέπει να παραμένει πάντα ανοικτή. Θα μπορεί π.χ. η συγκεκριμένη αντλία να έχει υψηλότερη ισχύ από την άλλη. π.χ. 8000 λίτρων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aak Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΤ. Επειδή έχω κάποιες ρίζες εκέι που βλέπεις από τα δέντρα το υπόστρωμα και το λαινερ θα αντέξει ή θα το μπαλώνω συνέχεια?Αυτος μου είπε πως έχει αντοχή 400%..Δεν έχει πρόβλημα μου έιπε ούτε στις πέτρες που θα βάλω μέσα ούτε στις ρίζες.
Ποιό το πάχος του λάινερ σου? Αν πρόκειται για χοντρό EPDM λινερ δεν έχει πρόβλημα!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01797 seconds with 11 queries