Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 13-11-06, 11:45
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Τα σαλιγκαρια ειναι (αν τα βλεπω καλα) Lymnaea stagnalis . Διαβασα οτι ειναι επιβλαβη. Ειναι (για την ωρα) μικρα κωνικα με ασημενια κορυφη. Τα μαζευω με το χερι και τα βαζω σε μια γυαλα με νερο και φυτα που κοβονται απο το ενυδρειο αλλα δεν εχουν τελειωμο.
Σχετικα με το τι θελω να βαλω μεσα στο ενυδρειο το μελεταω ακομα..
Στα μαγαζια τα παρουσιαζουν ολα ευκολα. Οτι και να τους πεις σου λενε ενταξει. Απο αυτα που διαβαζω βλεπω οτι τα πραγματα δεν ειναι απλα.
Αυτο που θελω να φτιαξω ειναι κοινωνικο - πυκνοφυτεμενο. Λεω να βαλω μια ομαδα Νεον, μερικες γαριδουλες Cardina Japonica, μια ομαδα Hatchet για το πανω μερος του ενυδρειου και καποια plecos για το βυθο αλλα δεν ξερω το ειδος. Ειχα στο νου μου και τους clown αλλα δεν ειμαι σιγουρος πλεον.
Πριν ομως βαλω οτιδηποτε θελω να ειμαι 100% σιγουρος οτι οι συνθηκες θα ειναι αριστες και δεν θα τα ταλαιπωρησω καθολου (ειμαι εκ γεννετης φιλοζωος - τι να κανω ? Ουτε τα σαλιγκαρια δεν μπορεσα να πεταξω ?)
Τι αλλο μπορω να συνδιασω με τα παραπανω ?

Moderator note: Αν θέλεις πληροφορίες σχετικά με το συνδυασμό των ψαριών για το ενυδρείο σου, αλλά και για το είδος του ενυδρείου που θέλεις να φτιάξεις, θα ήταν προτιμότερο να ανοίξεις ένα καινούργιο thread, με ανάλογο τίτλο, στην κατηγορία "Αρχάριοι γλυκού νερού", όπου λογικά θα πάρεις και περισσότερες σχετικές απαντήσεις, αλλά θα διευκολυνθούν και τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ όταν θα κάνουν αναζητήσεις σχετικές με συνδυασμούς ψαριών.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02296 seconds with 11 queries