Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #77  
Παλιά 10-03-14, 17:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
.
Θα κάνω αλλαγή νερού 50-60% και θα καθαρίσω τα φίλτρα,ν'αφήσω όμως το ενυδρειακό βαμβάκι που έχει ο 1ος δίσκος του φίλτρου;
Πέτρο,
ξέπλυνε με νερό ενυδρείου το βιολογικό υλικό (μακαρόνια κλπ) (απαλό ξέπλυμα, δεν θα τα κάνεις να λάμπουν γιατί θα καταστρέψεις τη βιολογία), πέταξε το filter wool (βαμβάκι) και βάλε καινούριο, πλύνε τα σφουγγάρια (εγώ τα δικά μου σφουγγάρια επειδή έχω πολύ βιολογικό υλικό τα πλένω πάρα πολύ καλά στη βρύση, αν νομίζεις πως το βιολογικό υλικό σου είναι αρκετό τα πλένεις στη βρύση, αν όχι τα πλένεις με νερό ενυδρείου) και κάνε τις αλλαγές νερού που σου είπα πριν. Όταν κατεβάσεις με τις αλλαγές τα νιτρικά στο 10, μέτρα κάθε ημέρα και δες σε πόσες ημέρες θα φτάσεις πάλι στο 20, όλες αυτές τις μετρήσεις να κρατήσεις σημειώσεις, έτσι θα καταλάβουμε πόσα νιτρικά βγάζει το ενυδρείο σου και σε πόσες ημέρες, τα νιτρικά είναι ανάλογα της ιχθυοφόρτισης και του ταΐσματος.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
.Θα παρατηρήσετε μέσα στο ενυδρείο 2 δίσκους με μακαρόνια ( κεραμικό βιολογικό υλικό ) που έχω βάλει μέσα εδώ και πάνω από 1,5 μήνα.
Από τότε δηλαδή που ξέστησα το 700άρι,ανήκουν στα φίλτρα του που έπλυνα πρώτα καλά .Σκέφτηκα μήπως αποκτήσουν βιολογία,σας παρακαλώ σχολιάστε το και πείτε μου αν έκανα καλά.
Τα δισκάκια με το βιολογικό υλικό που έχεις αφήσει μέσα μη περιμένεις να έχουν και πολύ βιολογία, χωρίς ροή από μέσα μη περιμένεις και πολλά, από καθόλου έως πολύ λίγη βιολογία

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01522 seconds with 11 queries