Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #74  
Παλιά 07-05-12, 15:25
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kikos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Super
kikos7 φίλε μου ευχαριστώ πολύ και πάλι, αλλά και για τη βοήθεια που μου έχεις προσφέρει έως τώρα ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalis 83 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι πολυ ομορφο.μπορεις να μ πεις γ τν φωτσμο?τ πηρες? γτ εχω και γω 60 λτ κ εχω τ φως της μανας του
π ειναι μιση μπλε μιση ασπρη
αλλα σιγουρα οχι επαρκη γ θαλασσινο.
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, όμως είμαι ακόμα μακρυά απ΄το τελικό μου στόχο. Ελπίζω να τα καταφέρω, με μικρές έως μηδαμινές απώλειες.
Όσο αφορά το φωτισμό αυτό που έκανα είναι μόνο να τοποθετήσω μια έξτρα λάμπα Τ8 με δυό αδιάβροχα ντουί και έναν ανακλαστήρα. Το κόστος ήταν αρκετά ακριβό αν αναλογιστείς ότι αγοράστηκαν από pet shop όπου η λάμπα στοίχησε παρί τα 18€ αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 20 τα αδιάβροχα σιλικόνης ντουί και κανα 8€ ο ανακλαστήρας. Υπάρχουν όμως και έτοιμες κατασεκυές με 2, 3 ακόμα και με 4 λάμπες από 90€ περίπου.

Όπως μπορείς να δεις στη φώτο στο πλαστικό τετράγωνο πλαίσιο βρίσκεται η μαμά βιδωτή λάμπα, μπροστά βιδώθηκε DIY στο καπάκι ο ανακλαστήρας, βιδώθηκαν τα 2 ντουι για την τ8 και πίσω αριστερά βιδώθηκε το 4πλό led.

Συνημμένο Αρχείο 49431


Απ' τη στιγμή που έχεις μια λάμπα μισή μισή και εφόσον δεν φιλοξενείς κοράλια νομίζω ότι δεν προκύπτει ανάγκη για τοποθέτη δεύτερης.
Για ανεμώνη έχω την εντύπωση ότι χρειάζεσαι 1watt/L και για κοράλια 1,5watt/L και αυτά σε σχέση με το ύψος τοποθέτησης της και σε σχέση με το ύψος του ενυδρείου σου. Περισσότερα απ' τους ειδικούς του reef αλλά και σε πολλές αναφορές που θα βρεις στο forum.

Ελπίζω λίγο να βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02013 seconds with 11 queries