Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 17-02-04, 14:34
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΓιαγκΤ
Δεν μπορώ να καταλάβω πως με ένα UPS λύνονται όλα τα προβλήματα.
Το UPS είναι ένας μετατροπέας ρεύματος 12v σε 220 ( ιμβερτερ) με ενσωματωμένη μπαταρία και τον φορτιστή της. Αναλόγως την μπαταρία μπορεί να σου δώσει από λίγα λεπτά μέχρι ελάχιστες ώρες αυτονομία. Μετά τι κάνης;
Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.
Ο σκοπος ειναι να το UPS να εχει την απαραιτητη αυτονομια για να μπορει να ανταπεξελθει. Στο UPS δεν μπορουμε να βαζουμε ολες τις συσκευες μας. Δεν μιλαω φυσικα για θερμοστατες και φωτιστικα γιατι θα τα ρουφηξη για πλακα. Μιλαω οτι εαν εχουμε 5 συνολικα συσκευες κυκλοφοριας νερου στο ενυδρειο μας, δεν μπορουμε να τις συνδεσουμε ολες γιατι θα τα παιξει και ποιο γρηγορα αλλα και δεν θα μπορει να τα σηκωσει ολα μαζι σωστα. Το εχω δοκιμασει και ξερω.

Ουσιαστικα για να κρατησει αρκετες ωρες πρεπει να εχεις λιγα Watt πανω στο UPS. Δηλαδη μονο ενα εξωτερικο φιλτρο και την αεραντλια. Ενα συνηθες κυκλοφωρητης σε εξωτερικο φιλτρο ειναι 22 με 25w ενω μια αεραντλια καλη και δυνατη γυρω στα 3 με 5w. Θα εχουμε καταναλωση περιπου 30w. Επειδη η αυτονομια ειναι αντιστροφος αναλογη της καταναλωσης πρεπει να εχουμε και το μικροτερο δυνατο φορτιο.

Εδω ενας ηλεκτρονικος θα μας βοηθησει. Ενα UPS με 1000VA ποση αυτονομια μπορει να εχει με καταναλωση 30w? Δεν θυμαμαι τον τυπο καθαρα , νομιζω watt x volt = amp , μαλλον εχω σκουριασει....
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01495 seconds with 11 queries