Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 17-08-11, 16:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sefis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον,εχω καταρχιν 3 μπετονακια,στα οποια στα 2 βαζω νερο απο Α/Ο και βρυσης 50-50% μια εβδομαδα πριν την αλλαγη και τα αφηνω με ανοιχτα τα καπακια μεσα στο δωματιο που ειναι το ενυδρειο.Στο αλλο μπετονακι βαζω νερο μονο απο Α/Ο και το οποιο χρησιμοποιω μονο για να γεμιζω νερο στο ενυδρειο απο τις εξατμισεις που εχω καθημερινα.Οταν ερχεται καθε εβδομαδα η αλλαγη(καθε παρασκευη κανω) σταματαω το φιλτρο,παιρνω τα 2 μπετονακια που ειχα βαλει νερο απο την προηγουμενη εβδομαδα,τα ριχνω μεσα στο ενυδρειο και μετα βαζω το αντοχλωριο.Ετσι την κανω.Μετα ξαναγεμιζω νερο στα μπετονακια(50-50)οπως προειπα και τα αφηνω στο δωματιο μεχρι την επομενη αλλαγη.Επισης για τον βυθο που με ρωτησες ειχα κανει 2 φορες αλλαγη τους 2 προηγουμενους μηνες,οπου η τελευταια ηταν και μεγαλη αλλαγη μετακομιζοντας καποια φυτα.Μηπως επηρεαστηκαν?Αλλα εγω απορω με το αλλο:Πες οτι επηρεαστηκαν τα cardinal,τα ramirezi οπου υποτιθεται οτι ειναι πολυ πιο ευαισθητα γιατι δεν παθανε τιποτα?Ισως αυτη η επισημανση που κανω να ειναι και βλακεια αλλα απλα την λεω.
Καταρχιν θεωρησε οτι οι καρδιναλιοι ειναι το ιδιο και περισσοτερο ευαισθητοι οπως και τα αλλα ψαρια που εχεις.

Το ανακατεμα το βυθου εμπεριεχει κινδυνους. Πρεπει να γινεται με προσοχη γιατι μπορει να απελευθερωθουν τοξικα στο νερο. Εχουμε πολλα παραδειγματα με απωλειες μετα απο τετοιες εργασιες χωρις προσοχη.
Επρεπε να κανεις και μια αλλαγη προληπτικα μετα τις εργασιες.

Το νερο της βρυσης δεν πρεπει να μενει ακινητο για μεγαλο χρονικο διαστημα. Πρεπει να υπαρχει κυκλοφορια.

Οταν το ριχνεις στο ενυδρειο, το ριχνεις με τη μια? Ποση ωρα κανει να εισαχθει?
Μπετονακια των 4 λιτρων χρησιμοποιεις? Αυτα ειναι 8 λιτρα. 10% αλλαγη δλδ?
Τα εχεις κλειστα με καπακι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01617 seconds with 11 queries